Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, Türkiye ekonomisinin dinamik yapısıyla dünya üzerinde ekonomileri alt üst eden koronavirüs salgınını en az hasarla atlatacağını ifade etti.

Özbaş, koronavirüsün ülkedeki yayılma hızının düşmesiyle bu sürecin daha da iyiye gideceğini söyledi ve “Ekonomimiz bu sürece dirençli bir şekilde girdi. Salgının yurt içi iktisadi faaliyet üzerindeki tesirlerine baktığımızda mart ayı ile birlikte öncelikle dış ticaret, turizm, taşımacılık ve kontaklı bölümlerin etkilenmeye başladığını görüyoruz. Ocak-şubat aylarındaki güçlü seyir nedeniyle birinci çeyrekte yüksek oranlı büyüme bekliyoruz. ifadelerini kullandı.

Dış ticarete dikkat çekti

Özbaş, Merkez Bankası olarak, salgının yayılımını sınırlamayı amaçlayan ve temelde süreksiz olması beklenen önlemler sonucunda ortaya çıkan ekonomik etkilerini en aza indirmeye yönelik adımlar attıklarını söyledi.

Oğuzhan Özbaş, salgının vadesi ve etkisinin büyüklüğüne dikkat çekerek durumu iyi yönettiklerini belirtti. Başkan Yardımcısı, çevre ülkelerle olan ithalat ve ihracatta talep düşüklüğünün yansımasının geçici olduğunu söyleyerek, ekonomiyi dengede tutmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.