Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, politika faizini 325 baz puan düşürdü ve %16,50’ye çekti. Dolar/TL kuru, Merkez Bankası’nın bu kararına ilk tepki olarak 5,74 seviyesinden 5,67 seviyesine düştü.

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranını (politika faizi) 325 baz puan düşürerek yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye çekti. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan PPK’dan yapılan açıklamada enflasyon görünümünün olumlu olduğu belirtilerek Türk lirasındaki istikrarlı seyrin devam ettiği vurgulandı.

PPK, duyurunun detayında “İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılık düzeyi enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yıl sonu itibarıyla enflasyonun temmuz Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir.” ifadelerini kullanırken, cari işlemler ve net ihracatta da büyüme öngördüklerini ekledi.

Ekonomistler bu karara ne dedi?

Ünlü ekonomistler Merkez Bankası’nın bu kararına şu yorumlarda bulundu:

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!