2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda mali piyasalara ilişkin hedeflere yer verildi. Bu hedeflerin arasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın dijital para çıkarması yer aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onaylayarak Meclis’e gönderdiği 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’na göre, blok zincir tabanlı dijital para çıkaracak.

5 yıllık plan döneminde İstanbul’un cazip bir küresel finans merkezi haline gelmesi ve güçlü bir finansal sektör oluşturulması hedefleniyor. Finansal aktörlerin reel sektörün finansmanındaki etkinliği artırılacak ve sektörün sermaye piyasasından ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gözetimindeki banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanması özendirilecek.

  • Banka bilançolarındaki varlıkların seküritizasyonu teşvik edilecek.
  • KOBİ varlık kiralama şirketi kurularak kira sertifikası ihracı yapılacak ve ihraç masraflarında destek sağlanacak.
  • Blok zincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak.
  • Fintek eko sisteminin Türkiye’de gelişmesine yönelik yol haritası oluşturulacak ve uygulamaya dair koordinasyon tek bir kamu kurumu tarafından sağlanacak.

Hafta sonu yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, Murat Çetinkaya‘nın yerine Merkez Bankası Başkanlığı görevine Murat Uysal atanmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.