Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 2020 Şubat ayı beklenti anketine göre yıl sonu Dolar/TL kuru beklentisi 6.44’e yükseldi. Buna göre şu sıralarda yüksek seyirde devam eden Dolar’ın yıl sonunda 6.44’ü bulması bekleniyor.

Yıl sonu beklentilerini paylaşan Merkez Bankası, yıl sonu enflasyonu beklentisini yüzde 10.01’den 10.06’ya yükseltirken dolar beklentisini de 6.41’den 6.45’e yükseltti.

Dolar piyasayı alevlendirmişti

Öte yandan Gayri Safi Yıllık Hasıla (GSYH) 2020 büyüme beklentisi ise bir önceki ankette 3.4 iken bu yüzde 3.5’e yükseldi. 2021 beklentisi ise 3.8 civarında.

Dolar kuru geçtiğimiz hafta 6 liraya ulaşarak son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış ve piyasaları hareketlendirmeyi başarmıştı. Ekonomistler ise bu beklentinin Türkiye için daha kötü bir ekonomi anlamına geldiği yönünde ifadeler kullanırken, ülkenin üretime geçmesinin aciliyet taşıyan bir gelişme olduğunu belirttiler.

Merkez Bankası’nın yaptığı bu beklenti anketlerinin neye göre belirlendiği hep en merak edilen konular arasında yer alıyor. Beklenti anketleri, finans dünyasındaki profesyoneller, reel sektör temsilcilerinin ve diğer ekonomistlerin verdikleri yanıtlardan oluşuyor.