Merkez Bankası, bugün gerçekleşen Para Politikası Kurulu Toplantısı kararı neticesinde, politika faizini 50 baz puan indirerek 11,25’ten 10,75’e çekti. Merkez Bankası’nın bu kararı sonrası piyasaların da nasıl bir reaksiyon göstericeği merak ediliyordu. Karar neticesinde dolar, 6,08 üzerine çıktı. Merkez’in açıklamasında, Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve dünyayı sarsan corona virüsüyle ilgili cümleleri de dikkat çekti.

2020 yılının ikinci PPK toplantısı bugün gerçekleştirildi. Merkez Bankası bugünkü toplantının ardından politika faizini yarım puan indirme kararı alarak, yüzde 11,25 seviyesinden 10,75’e geriletti. Böylece Merkez Bankası 2019 Temmuz ayından bu yana, yani 6-7 aylık süreçte toplamda 1325 baz puan faiz indirmiş oldu.

Coronavirüs detayı

Merkez Bankası yaptığı açıklamada Coronavirüs olarak bilinen Covid-19 virüse de değindi ve korumacılık önlemlerinin, küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra son dönemde ortaya çıkan salgın hastalığın sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edildiğini belirtti.

Ekonomistler ne bekliyordu?

Toplantıdan bir gün önce, yani 18 Şubat 2020 günü AA Finans tarafından 21 analistin atıldığı bir anket yapılmıştı. 21 analistten 7’si, PKK’dan faiz indirimi çıkmayacağı görüşünde olduklarını belirtirken, 14 ekonomist de Merkez Bankası’nın toplantıda faiz indirimine geçeceğini kaydetmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!