19 Şubat 2020 günü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirecek. PPK toplantısı öncesi PPK Beklenti Anketi için 21 ekonomiste, bu toplantıdan çıkacak karara ilişkin düşüncelerini soruldu. Ekonomistlerden 7’si politika faizinde değişiklik beklemediğini söylerken, 14’ü ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 25-75 baz puan arasında faiz indirimi yapacağını düşünüyor.

Merkez Bankası, 2020’nin ikinci Para Politikası Kurulu Toplantısı’nı, 19 Şubat Çarşamba günü gerçekleştirecek. Piyasaların merakla beklediği sonuç ise, faiz indiriminin olup olmayacağı…

Genel görüş faiz indirimi olacağı yönünde

Ankete 21 ekonomist katılım sağladı. Bu 21 ekonomistten 7’si, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, Para Politikası Kurulu Toplantısı’ndan herhangi bir değişiklik kararının çıkmayacağı görüşünü dile getirirken, 14 ekonomist ise 25-75 baz puan arasında bir faiz indirimi gerçekleşeceği düşüncesinde.

Bir önceki PPK toplantısı 16 ocak 2020 tarihinde gerçekleşmiş ve bu toplantı sonucu politika faizi 75 baz puan indirilmişti. Bu karar sonrasında faiz oranı 11,25 düzeyinde kendine yer bulmuştu.

19 Şubat 2020 çarşamba günü gerçekleşecek toplantının özeti, 26 Şubat günü açıklanacak. Bir sonraki PPK toplantısı ise 19 Mart 2020 tarihinde gerçekleşecek.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Okan Kılıç

Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. 5 yıldır haber ve içerik alanında projelerde yer aldım. Bu 8 yıllık tecrübemi kripto para sektörüne aktarmak için gazetecoin.com’la iş birliğine gittim. Umarım okuyucuyu daha fazla memnun eden içerikler oluşturabiliriz.