Merkeziyetsiz Borsalar (DEX) ile ilgili daha önceki yazılarımızda ve incelemelerimizde ayrıntılı bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise bu borsaların popüler 3 tanesi olan BakerySwap, BurgerSwap ve CurveSwap hakkında bilgi vereceğiz.

BakerySwap nedir, nasıl kullanılır, nasıl üye olunur?

BakerySwap, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde inşa edilen bir merkeziyetsiz kripto para borsası (DEX)’tir. Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) altyapısı ile çalışır. Kendi token likidite havuzunun yanı sıra altcoin likidite havuzları da sunar. BakerySwap borsasının yerel dijital para biriminine yani token’ine BAKE coin (token) adı verilir. BAKE coin elde etmek için elinizdeki kripto varlığı BAKE’e çevirerek BakerySwap borsasında stake edebilir ya da elinizdeki kripto varlıklarınızı BakerySwap’in likidite havuzlarına aktararak likidite havuzu token’i (BLP) kazanarak bunları stake edebilirsiniz.

BakerySwap’in stake seçenekleri adına yakışır şekilde bir pastane menüsünü andırır paketler içermektedir. Örneğin “Bread” (ekmek) paketini seçerseniz, BAKE stake edebilirsiniz ya da BLP token stake etmek için Doughnut, Waffle, Rolls, Croissant, Latte gibi havuzlara stake yapabilirsiniz.

BakerySwap internet sitesine https://bakeryswap.org adresinden girdikten sonra MetaMask ya da WalletConnect cüzdanlarından birini bağlayarak aktifleştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra üstteki “Exchange” butonuna ve sırasıyla “Pool” ve “Add Liquidity” butonlarına tıklayın. Havuza sunmak istediğiniz token çiftini seçin, likidite havuzuna token yatırınca size verilecek BLP tokenleriniz için “Earning” butonuna tıklayın ve uygun seçeneği seçin. Stake etmek istediğiniz token miktarınızı seçin ve işlemi onaylayın. Bu noktadan sonra faiz olarak BAKE kazanmaya başlayacaksınız. İstediğiniz zaman “Harvest” düğmesine tıklayarak kazandığınız BAKE token’leri toplayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Binance Smart Chain üzerinde çalışan TurtleDex'te Rug Pull vakası: 2.4 milyon dolarlık varlık çalındı

Ayrıca BakerySwap içinde NFT alabileceğiniz bir NFT pazar yeri de bulunmaktadır.

Curve Finance nedir, nasıl kullanılır, nasıl üye olunur?

Curve Finance, Ethereum altyapısını kullanan bir merkeziyetsiz borsa (DEX) platformudur. Stable yani sabit coin’lerin takas edilebilmesi için tasarlanmıştır. Yani bir sabit coin takas borsasıdır. Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) altyapısı ile çalışır. Yalnızca sabit coin’leri değil, WBTC, renBTC, sBTC gibi Bitcoin’in tokenleştirilmiş versiyonlarını da Curve Finance üzerinde takas edebilirsiniz. Curve Finance üzerinde USDT (Tether), USDC, DAI, BUSD, TUSD, sUSD gibi 17 farklı sabit (stable)  coin takas edilebilir. Curve Finance’in kendi yönetim token’inin yani yerel dijitap para biriminin ismi CRV coin’dir.

Swerve Finance nedir?

Swerve Finance, Curve Finance üzerinden hard fork yani sert çatallanma ile ortaya çıkmış başka bir merkeziyetsiz borsa (DEX)’tir. Curve Finance’tan farkı, yönetişim tokeni olan SWRV coin’den ekip ya da kuruculara pay verilmemesidir. Bu nedenle Curve Finance’dan daha adil olduğu, herkesin farming için eşit fırsata sahip olduğu iddiasını taşımaktadır.

BurgerSwap nedir, nasıl kullanılır, nasıl üye olunur?

BurgerSwap, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde çalışan bir merkeziyetsiz borsa (DEX)’tir. BSC üzerinde geliştirilen token’leri takas etmek ve BSC üzerindeki De-Fi projelerine likidite sunma karşılığında ödüller elde etmenizi sağlar. BurgerSwap’te Likidite Sağlayıcı (LP) token’leri yerine herkese havuzdaki payını temsilen BURGER token verilir.

BurgerSwap kullanmak için https://burgerswap.org adresine gidip “Connect Wallet” butonuna tıklayarak MetaMask Wallet bağlantınızı yapmanız gerekmektedir. Daha sonra “Swap” düğmesine tıklayarak BURGER coin karşılığı takas etmek istediğiniz coin’i seçip miktarı belirleyerek takas yapabilirsiniz. BurgerSwap likidite havuzuna fon aktarmak için ise “Pool” sekmesinden “Add Liquidity” düğmesine tıklayıp token çiftini seçmeniz ve onaylayarak havuza aktarabilirsiniz. “Governance” sekmesinden ise BURGER token stake ederek mevcut yönetişim önerilerini oylayabilir ya da kendiniz öneri sunabilirsiniz. Havuza likidite sunarak ya da yönetişime katılarak stake ettiğiniz BURGER token’leriniz karşılığında BURGER coin, USDT ve BNB ödülü alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  UniSwap nedir, UniSwap nasıl kayıt olunur, nasıl kullanılır?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!