Binance’in desteklediği merkeziyetsiz finans borsası DODO, siber saldırıya uğradı. Hacker’lar, yaklaşık 3.8 milyon dolarlık token çaldı. Bu saldırıda, Harvest Finance veya KuCoin gibi büyük hack saldırılarında görülen tipik tek saldırganlardan farklı görünen iki hacker’ın saldırına işaret ediliyor.

DODO’dan toplamda 3,8 milyon dolar çalındığı belirtilirken borsa, yaklaşık 1 milyon 140.000 USDT ve 411 ETH’den oluşan 1.89 milyon dolar kurtarıldığını ifade ederken fonları etkilenen kullanıcılara kayıplarını da iade etmeyi planlıyor.

Saldırı nasıl gerçekleşti ve neler oldu?

DODO’nun “Bireysel A” adını verdiği ilk hacker, sahte DODO tokenleri yarattı ve bunları akıllı sözleşme hatası aracılığıyla gerçek olanlarla değiştirdi. Saldırıdan sonra Bireysel A, çalınan fonların DODO’ya iade edilmesine yardımcı olmak için Paradigm’den önde gelen beyaz şapkalı hacker @samszsun ile iletişime geçti. Beyaz şapkalı bir bilgisayar korsanı, yalnızca bir kar elde etmek yerine zayıflıkları ortaya çıkarmak ve sistemi güçlendirmek için bir protokolü hackleyen kişi olduğu anlaşıldı ve hack saldırısını iki kişinin gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Bilindiği üzere yine Binance’in desteklediği bir DeFi borsası Meerkat Finance, hacker saldırısına uğramış ve 31 milyon dolarlık fon buhar olmuştu. Bu saldırılar DeFi plâtformlarının korunmasızlığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.