En büyük rakibi Whatsapp’ın kullanıcılarından onaylamalarını istediği aksi halde uygulamayı kullanamayacaklarını bildiren sözleşme ‘dayatması’ sonrası Telegram’la birlikte indirilmede artış gösteren alternatif mesajlaşma uygulaması Signal, MobileCoin (MOB) kullanarak bir ödeme özelliği başlatıyor. Signal’in kurucusu Moxie Marlinspike, 2018’den beri projenin danışmanlığını yapıyor.

Stellar (XLM) blockchain teknolojisine dayanan MobileCoin’in amacı, kullanıcıların gizliliğini korurken aynı zamanda mobil cihazlarda verimli bir şekilde çalışabilmek. MobileCoin’in Signal’de piyasaya sürülme söylentileri, Facebook’un Libra yeni adıyla Diem’i hayata geçirme projesinin çıkmasıyla beraber başlamıştı.

Mobilecoin nerede ve nasıl kullanılacak?

Johns Hopkins Üniversitesi’nde Zcash Vakfı yönetim kurulunda yer alan bir kriptograf olan Matthew Green, bu durum için “Signal, gerçekten şifreli mesajlaşma uygulama anlamında çok değerli. Yalnızca şifrelenmiş mesajlaşmaya gerçekten meraklı bir kişi olarak konuşmak, şifrelenmiş bir ürünün kanunların, düzenlemelerin kâbusu ve kripto para birimi olan güvenlik açığı ile karıştıracakları beni korkutuyor.” ifadelerini kullandı.

Şu anda, ödeme özelliği yalnızca İngiltere’deki kullanıcılar tarafından ve yalnızca iOS ve Android’de kullanılabilecek. Şirket, kullanıcıların MobileCoin cüzdanını Signal’e bağlayabileceğini, para gönderebileceğini, para alabileceğini, bakiyelerini takip edebileceğini ve işlem geçmişlerini inceleyebileceğini söyledi.

Signal’ın kripto parası Mobilecoin (MOB), şu anda yalnızca FTX ve Bitfinex adlı kripto para borsasında işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.