5 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal medya devi olan Facebook ismini Meta olarak değiştirdi. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg ismi duyururken, Metaverse’ü “Hayatın her alanında içine dahil olabileceğiniz ‘yeni bir evren’ olarak tanımladı.

Zuckerberg, Meta değişikliğini köklü bir adım olarak nitelendirirken, “Bu gelecekte, işe gidip gelmeden ofise, arkadaşlarınızla bir konsere veya ebeveyninizin oturma odasına anında bir hologram olarak ışınlanabileceksiniz.” dedi.

“Umarım zamanla bir metaverse şirketi olarak görülürüz. Çalışmalarımızı ve kimliğimizi, inşa ettiğimiz şeye bağlamak istiyorum” diyen milyarder CEO, “Umudumuz, önümüzdeki on yıl içinde metaversenin milyarlarca insana ulaşması, yüz milyarlarca dolarlık dijital ticarete ev sahipliği yapması ve milyonlarca yaratıcı ve geliştiricinin işlerini desteklemesi.” ifadelerini kullandı.

Şirket ismini Meta olarak değişmesiyle birlikte Facebook sosyal medya uygulamaları olan Instagram, WhatsApp, Oculus gibi yan ürünlerine entegre edecek. Sosyal medya uygulamalarının isimleri ise aynı kalacak.

Facebook, Metaverse alanına 10 milyar dolar bütçe ayırdığını açıklamıştı.

Metaverse nedir?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.