Son dönemde özellikle kripto para camiasında adını sıkça duyduğumuz Metaverse insanlığın önünde bambaşka bir yaşam olarak görülüyor ve adlandırılıyor. Peki Metaverse nedir, metaverse projeleri nelerdir, metaverse dünyaya neler getirecek?

Metaverse geniş bir terimdir. Genellikle insanların internet üzerinden erişebilecekleri paylaşılan sanal dünya ortamlarını ifade eder. Daha detaylı bir şekilde bahsedecek olursak Metaverse, kullanıcıların sanal olarak etkileşime girmesini sağlamak için sosyal medya, çevrimiçi oyun, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve kripto para birimlerinin özelliklerini birleştiren dijital bir gerçekliktir. Artırılmış gerçeklik, kullanıcı deneyimini geliştirmek için görsel öğeleri, sesi ve diğer duyusal girdileri gerçek dünya ayarlarına yerleştirir. Buna karşılık, sanal gerçeklik tamamen sanaldır ve kurgusal gerçekleri geliştirir.

Gerçek dünyada ne yapılabiliyorsa Metaverse’de de yapılabilir

Metaverse dünyası büyüdükçe, kullanıcı etkileşimlerinin mevcut teknolojinin desteklediğinden daha çok boyutlu olduğu çevrimiçi alanlar yaratır. Metaverse tabanındaki kullanıcılar, yalnızca dijital içeriği görüntülemek yerine, dijital ve fiziksel dünyaların birleştiği bir alana kendilerini koyabilir, alışveriş yapabilir ve orada yaşayabilir.

Silikon Vadisi’nde popüler olan Metaverse Microsoft’un dijital ve fiziksel dünyaları birleştirmekten bahsetmiş olmasıyla daha da yayıldı. Metaverse fikri, bir sonraki büyük şeyin parçası olmak isteyen yatırımcılardan ve şirketlerden büyük ilgi görüyor.

Mart ayında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başlayan popüler çocuk oyununun şirketi Roblox(RBLX.N), kendisini bir metaverse şirketi olarak tanımlıyor. Epic Games’in Fortnite’ı da metaverse’in bir parçası olarak kabul ediliyor.

Son olarak sosyal medya devi Facebook’un Metaverse alanıyla bu yıl toplamda en az 10 milyar dolar harcayacağını duyurdu. Hatta hatta Mark Zuckerberg, Casey Newton ile yaptıkları podcast’te “Bizi öncelikle sosyal medya şirketi olarak görmelerinden bir Metaverse şirketi olmaya etkili bir geçiş yapacağız.” diyor.

İlginizi Çekebilir:  Facebook'un Metaverse adımı, Metaverse coin'lerinde yükseliş getirdi

Kripto para dünyasında da birçok proje ve şirket Metaverse’ü başlıca plânlarının arasına almış durumda. Bu yaratılacak yeni dünyada bütün alışverişler sanal olarak NFT’ler ve kripto paralar ile yapılabilecek.

Metaverse terimi ilk nerede kullanıldı?

Popüler bir konu olan Metaverse terimi ilk olarak bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafından 1992 tarihli Snow Crash adlı romanında kullandı.

Kitapta, insan avatarları ve yazılım ajanları üç boyutlu bir sanal uzayda etkileşime giriyor. Çoğu zaman, bu bilimkurgu metaverseleri distopik dünyalar olarak biliniyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in çağdaşlarından teknoloji şirketlerinin yöneticilerinden bazıları, gerçek hayattaki metaverse’ün yeni nesil internette distopik bir kabusa dönüşebileceğinden endişe duyuyor.

Metaverse projeleri nelerdir? En iyi Metaverse coinleri hangileri? Metaverse coinleri nereden alabilirim?

Metaverse dünyasının ana akım ve kripto dünyasında popüler olmasından sonra yatırımcılar ve kripto tutkunları bu alanda projesi bulunan şirketlerin token’larına yatırım yapmaya başladı. Peki en iyi metaverse coinleri hangileri? Yatırımcıların en fazla ilgi duyduğu projeler neler?

 • Illuvium (ILV) coin
 • Axie Infinity (AXS) coin
 • Enjin (ENJ) coin
 • Decentraland (MANA) coin
 • Audius (AUDIO)
 • The Sandbox (SAND) coin
 • WAXE coin
 • Decentral Games (DG) coin
 • Ethernity Chain (ERN)
 • Whale coin
 • Rarible (RARI) coin
 • NFTX coin
 • Terra Virtua Kolect (TVK) coin
 • REVV coin
 • Star Atlas (ATLAS) coin

Metaverse projelerini Binance, FTX ve Gate.io gibi borsalardan satın alabilirsiniz.

Binance’den üye olup işlem yapmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

FTX’e üye olup işlem yapmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Gate.io üye olup işlem yapmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!