Dünyada en fazla Bitcoin’e sahip olan şirket konumundaki Microstrategy’nin CEO’su Michael Saylor, Türkiye’nin dün aldığı faiz kararı sonrası Türk Lirası’nın değerinin düşmesiyle ilgili, Bitcoin tavsiyesini yineledi.

Şirket bilançosunda 114 bin 42 Bitcoin yer alan, kişisel olarak da 17 bin 732 Bitcoin’i bulunan Michael Saylor, enflasyon konusunda büyük sıkıntı çeken ve önceki günkü 100 baz puan faiz indirimiyle politika faizini yüzde 15 seviyesine çeken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bir çağrıda daha bulundu ve Bitcoin’in bir umut olduğunu söyledi.

Saylor, dünyaca ünlü haber kaynağı Wall Street Journal’daki Türkiye makalesini paylaşarak “Bitcoin, Türkiye için umuttur. Türk Lirası, Mart ayından bu yana değerinin üçte birini kaybetti ve art arda dokuz yıl geriledi. TL’den USD’ye dönüşüm yalnızca çöküşü yavaşlatacak, BTC’nin benimsenmesi ise hasarı tersine çevirecek ve ekonomiyi canlandıracak.” ifadelerini kullandı.

Bu paylaşım sonrası birçok kullanıcı Saylor’a hak verirken, daha önceki paylaşımlarını da göz önünde bulundurarak Merkez Bankası’nın Bitcoin alması gerektiği yönünde görüşler belirtti.

Saylor’dan ikinci Bitcoin tavsiyesi

Dünya üzerinde Bitcoin’e en agresif yatırımlarda bulunan şirketin CEO’su olan 56 yaşındaki CEO, bundan yaklaşık 1 ay kadar önce yine bir programa bağlanarak Bitcoin’in faydasını anlatırken Nijerya ve Zimbabwe gibi az gelişmiş ülkelerde gelişmekte olan Türkiye’yi kıyaslayarak Türk Lirası’nın büyük değer kaybı yaşadığı ülkemiz için “Türkiye, Merkez Bankası rezervlerine 5 milyar dolarlık Bitcoin ekleyebilir ve bu 5 sene içinde 50 milyar dolar değerine yükselebilir. Bu sayede para birimlerini güçlendirebilirler.” tavsiyesinde bulunmuştu.

İlginizi Çekebilir:  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kripto para yasağı için sert sözler

Türk lirasının değer kaybı her geçen gün artarken Dolar/TL kuru bu haberin yayımlandığı dakikalarda 11.13 seviyelerinde geziniyor. Bitcoin/TL paritesi de 635 bin TL civarlarında seyrediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.