2000 yılında Microsoft’un CEO’luğunu bırakan son olarak da geçtiğimiz yıl yönetim kurulu üyeliğinden de istifasını açıklayan Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’nın da yatırım yaptığı son dönemde fırtınalar estiren Bitcoin ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

CNBC’de katıldığı SquawkBox isimli programda Andrew Ross Sorkin’e verdiği röportajda Bill Gates’e lider kripto para birimi Bitcoin‘in Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda ve Arjantin’den daha fazla elektrik tükettiğine yönelik Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırma hakkındaki görüşleri soruldu.

65 yaşındaki milyarder iş insanı, Bitcoin hakkında nötr bir konumda olduğunu söyleyerek “Bitcoin sahibi değilim. Bitcoin’de short (düşüş beklememek) da değilim. Bu yüzden tarafsız bir görüşe sahibim.” dedi.

“Biz de parasal eylemleri dijitale aktardık”

Gates, Gates Vakfı’nın dijital paralara yönelik araştırmalarının olduğunu ifade ederek, “Gates Vakfı da gelişmekte olan ülkelerde parayla ilgili işlemleri dijitale aktarıyor. Ama bizim projemizde, yapılan işlemler geri alınabiliyor, bu işlemlerde kimin, ne yaptığı görülebiliyor. Dolayısıyla bu işlemler vergi kaçırmak veya yasa dışı eylemler için yapılmıyor” şeklinde kinayeli bir cümle sarf etti.

Dünyanın en zengin ikinci insanı Bill Gates kurucusu olduğu Microsoft’tan hayır işlerine daha fazla vakit ayırmak adına istifa etmiş ve son dönemde koronavirüs ile ilgili komplo teorilerinin hedefinde yer alarak COVID-19 pandemisinin kendisinin yaydığına dair bir söylenti mevcuttu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!