Küresel teknoloji devi Microsoft, koronavirüs pandemisi ile boğuşulan şu dönemde Amerika Birleşik Devletler’deki birçok hastanenin Bitcoin çalmak için geliştirilen REvil adı verilen fidye yazılımının gerçekleştirdiği saldırılarının riski altında olduğuna dair korkutucu bir uyarı yaptı.

Dev yazılım şirketi “düzinelerce hastanenin” internet bağlantısında VPN ile birlikte savunmasız ağ geçitleri kullandığını ve bu durumun bu tür kusurlar için interneti dolaşan ve kendine kurban arayan REvil fidye yazılımı için kolay hedef haline getirdiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl, REvil fidye yazılımını geliştiren internet korsanları, bu tür bir saldırılarla sadece 3 gün içinde 287 bin dolar değerinde Bitcoin çalmışlardı.

Microsoft saldırılardan korunma yollarını açıkladı

Geçtiğimiz günlerde kurucusu Bill Gates’in yönetim kurulundan istifa ettiği Microsoft, hastanelere özellikle risk altında gibi görünen uyarılarda bulundu. Şirketin blogunda yayınlanan yazıda, tehditler için oluşturdukları ekibin özellikle COVID-19 krizi sırasında daha fazla hassasiyet gösterdiklerini ifade etti. Makalede, şirketin bu türden saldırıyı önlemek için listesinde yer alan yüzlerce hastaneye bu konuda nasıl davranılacağı konusunda tavsiyelerde bulundu.

Koronavirüs krizinde sırasında sosyal mühendislik yöntemiyle artan siber tehditler gördüklerini ve birçok talihsiz kurban virüs hakkında bilgi verdiğini iddia eden uygulamalar indirdi ve yazılım yoluyla kötü niyetli kişiler binlerce insanın şahsi verilerini çaldı.

İşte Microsoft’un yaptığı uyarılar:

  • VPN ve güvenlik duvarı yapılandırmaları için mevcut tüm güvenlik güncellemelerini uygulayın.
  • Uzaktan erişim altyapınızı izleyin ve bunlara özellikle dikkat edin. Güvenlik ürünlerinden tespit edilen olay veya olay günlüklerinde bulunan anormallikler derhal araştırılmalıdır. Bir bağlantı kurulduğunda, bu cihazlarda kullanılan herhangi bir hesabın şifre sıfırlandığından emin olun, çünkü kimlik bilgileri genişletilebilir.
  • Kimlik bilgileri hırsızlığını ve fidye yazılımı etkinliğini engelleyen kurallar da dahil olmak üzere güvenlik duvarını aktifleştirin.
İlginizi Çekebilir:  Bank of America'nın Bitcoin ile ilgili “Bitcoin’in (BTC) Kirli Küçük Sırları” adlı raporu tepki çekti
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.