Teknoloji devi Microsoft, ION adlı projesi ile büyük bir teknoloji şirketi tarafından doğrudan Bitcoin‘e kurulan ilk merkeziyetsiz altyapı uygulamasını devreye soktu.

Microsoft, ismi açıklanmayan büyük bir teknoloji şirketinin direkt olarak Bitcoin blok zinciri üzerine inşa ettiği ilk merkezsiz altyapı implemantasyonunu duyurdu. İmplemantasyon, fikrin kodlanarak hayata geçirilmesi anlamına geliyor.

ION (Identify Overlay Network) isimli açık kaynak kodlu projesi, ağların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan protokoller geliştirmeye odaklanıyor. Örneğin, Facebook aracılığıyla Airbnb’ye giriş yaptığınızda, bir protokol sizin profil bilgilerinizi sosyal medya hesabınızdan diğer servis sağlayıcısına aktarır. Bu örneği ele alırsak, ION burada, sizin bu verilerin anahtarına sahip olup olmadığınızı ispat etmeyi kontrol eden merkezsiz tanımlayıcıları kullanacak.

MIT ve CERN bünyesinde kurulan uluslararası Dünya Çapında Ağ standartlarını belirleyen örgüt olan W3C’nin (World Wide Web Consortium) dağıtık kimlik çözümleri (DID) için oluşturduğu çalışma grubunun kurucu ortağı Christopher Allen, Microsoft’un bu hareketinin tüm teknoloji endüstrisini etkileyebileceğini söyledi ve “Birçok altyapı Microsoft ürünlerini kullanıyor. Bu yüzden bunu altyapı ürünlerine entegre ettiklerinde, DID için erişimleri olacak.” dedi.

Christopher Allen

“Microsoft, Bitcoin’den korkmuyor”

Allen, Microsoft’un Bitcoin’den korkmadığını ve iyi özelliklere sahip olduğu için bundan yararlanmayı istediğini belirtti ve bunu dile getirmelerinin doğru yönde bir adım olduğunu söyledi.

ION’un bu yılın ilerleyen zamanlarında Bitcoin’in test ağından gerçek ağına geçeceği söyleniyor. Merkezsiz kimlik yönetimi çözümlerinin ön önemli faydası, Facebook ya da Twitter gibi sosyal ağ devlerinin kullanıcıların profil resimleri ve diğer kişisel bilgileri üzerinde kontrol sahibi olmalarının önlenmesinde yatıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!