Toplamda 122 binden fazla Bitcoin’i bulunan Microstrategy, sahip olduğu Bitcoin’leri borç vererek bundan gelir elde etmek istiyor.

Bitcoin satın almak için borç vererek büyük bir kurumsal dalga yaratan yazılım şirketi MicroStrategy, devasa Bitcoin rezervinden getiri elde etmenin yollarını arıyor.

Agresif Bitcoin alımlarıyla ünlü Microstrategy’nin CEO’su ve şirketin İcra Kurulu Başkanı Michael Saylor, bugün şirketin hissedarlarla yaptığı yatırımcı günü görüşmesinde bu stratejiyi tartıştı. Bitcoin Evanjelisti, BTC satın almak için genel olarak MicroStrategy’nin ana işi olan yazılımdan gelen nakit akışlarını kullanıyor. Ayrıca, dünyanın en büyük kripto parasını elde etmek için bir öz sermaye kullanmaya ek olarak, tahvil alımı da yapmıştı. MicroStrategy’nin şu anda mevcut fiyatlarla 5,6 milyar doları aşan 122.000’den fazla Bitcoin’i bulunuyor.

MicroStrategy Headquarters, Tysons Corner VA" by Terry Berman | Redbubble
Microstrategy’nin Kuzey Virginia’da bulunan merkezi.

“Bitcoin ile ilgili ilginç uygulamalar geliştirebiliriz”

Saylor, şirketin Bitcoin rezervini kullanmak için henüz resmi bir adım atmadığını söylese de, toplantıda “Bitcoin’i bir kredi olarak kullandırmak ve uygun koşullar altında uzun vadeli borç vermek için fırsatlar olabilir ya da onu güvenilir bir karşı tarafa ödünç verebileceğimizi düşünelim.” dedi ve düşüncesini paylaşarak hissedarlara böyle bir seçenek sunduğu ve bunun gözden geçirildiği belirtiliyor. Saylor, şirketin Bitcoin’lerini kredi olarak verebileceğini ve esasen mülke benzettiği kripto para birimine olumsuz bir durumda haciz koyabileceğini ifade ederek “Bu bizim için iyi bir gelir kaynağı olabilir veya Bitcoin ile ilgili ilginç uygulamalarla bunu geliştirebiliriz” dedi.

MicroStrategy, Ağustos 2020’de 250 milyon dolarlık bir ilk alımını yaptığından ber rezervlerini artırmak için alışılmışın dışında bir yaklaşım benimsedi. Şirket, ilk Bitcoin alımından bu yana, iki dönüştürülebilir tahvil çıkardı, kıdemli teminatlı senetler için bir borç teklifi ve daha fazla Bitcoin satın almak için fon toplamak amacıyla A Sınıfı hisse senetlerini satmayı teklif eden bir menkul kıymet yayımladı. Firmanın son 17 ayda yaptığı çeşitli Bitcoin alımlarıyla, şimdi 122.000’den fazla Bitcoin adediyle 5,6 milyar doları aşan Bitcoin arzının %0,5’inden fazlasını elinde tutuyor.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'de beklenmeyen ani düşüş: 6 bin dolara kadar geriledi
Microstrategy Bitcoin bilançosu.

Kripto kredisi/faizi nedir?

Kripto kredi/faiz kavramı, özellikle hızlı büyüyen DeFi özelinde son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. DeFi kullanıcıları, getiri karşılığında kripto varlıklarını rutin olarak likidite havuzlarına yatırırlar ve bundan yüksek faiz alırlar. DeFi büyük ölçüde Ethereum’a dayandığından, Bitcoin getiri elde etmek için ilk tercih edilen varlık değildir. DeFi’da Bitcoin’den getiri elde etmek isteyen yatırımcılar, likidite sağlamak ve BTC’yi DeFi’a aktarabilmek için Wrapped Bitcoin’i kullanır. WBTC, Bitcoin’i temsil eden ve değeri tamamen Bitcoin ile aynı olan bir token’dır. Yatırımcılar, gerçek Bitcoin’lerini bu havuzlarda Wrapped Bitcoin’e çevirerek bu şekilde gelir elde edebilir ya da Binance, Kraken gibi merkezi borsalara yatırarak bu şekilde faiz alabilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.