Son dönemde hatta özellike pandeminin yaşandığı 2020 yılında yüklü Bitcoin alımlarıyla dikkat çeken ünlü yazılım şirketi Microstrategy kurumsal yatırımcılar arasında elinde en çok Bitcoin tutan şirket olarak göze çarpıyor. Bitcoin’in yükselişinde diğer büyük milyarder fon yöneticileri ve şirketlerle birlikte büyük bir rol oynayan Microstrategy şirketinin geçmişi merak ediliyor. Peki Microstrategy’nin ne kadar Bitcoin’i var? Microstrategy nedir, sahibi ya da CEO’su kimdir? Microstrategy hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

Microstrategy nedir? Şirketin geçmişi…

Microstrategy, Michael Saylor ve Sanju Bansal adlı iki girişimci tarafından 1989 yışında ABD’nin Virginia eyaletinde kuruluyor. Şirketin faaliyet alanı iş kararlarında kullanmak ve mobil uygulamak geliştirmek üzere dahili ve harici veri analizi yapmak. Microstrategy 1989 yılında ABD’nin köklü şirketlerinden DuPont’un danışmanlığında 250 bin dolarlık yatırımıyla hayata geçiyor. Saylor, bu ortaklığı Massachusetts Institute of Technology (MIT)’den arkadaşı Sanju Bansal ile yapıyor.

Şirketin ilk büyük anlaşması 10 milyon dolar ile McDonalds ile oluyor ve gelirlerini 1990-96 yılları arasında her yıl yüzde 100 artırmayı başarıyor ve sonunda 1998 yılında halka arzı gerçekleşiyor.

Dotcom Balonu ve soruşturmalar

20 Mart 2000’de, muhasebe uygulamalarının gözden geçirilmesinin ardından şirket, önceki iki yıl için mali sonuçlarını yeniden açıklayacağını duyuran Microstrategy, ilk başta hisse başına 7 dolardan 333 dolara yükselen hisse senedi fiyatı, Dot-Com balonunun patlamasında bir günde hisse başına 120 dolara indi ve %62 düşüyor.

Sonrasında Aralık 2000’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), şirkete ve yöneticilerine karşı suçlamalarda bulundu. Daha sonra MicroStrategy ve bazı yetkililerine dolandırıcılık nedeniyle dava açıldı. Şirketin kurucuları Michael Saylor, Sanju Bansal ve şirketin eski CFO’su, her biri 350.000 dolar para cezası ödeyerek, görevi kötüye kullandığını kabul etmeden SEC ile anlaşma yoluna gitti. Şirket, düzenlemelere uygunluğu sağlamak için bağımsız bir yönetici işe almayı da kabul etti.

İlginizi Çekebilir:  Fidelity makroekonomi direktörü: Bitcoin portföye dahil edilmeye değer bir varlık

Microstrategy, Apple ile ivme kazanıyor

2010 yılında şirket, iPhone ve iPad gibi mobil platformlar için iş zekası yazılımı geliştirmeye ve dağıtmaya başlıyor. 2011 yılında bulut (cloud) tabanlı bir hizmet olan MicroStrategy Cloud’u kurup iş alanlarını genişletiyor. 2013 yılında MicroStrategy, bulut tabanlı bir yazılım olan Angel’ı 110 Milyon dolara Genesys Telekomünikasyon Laboratuvarları’na satıyor. Ocak 2014’te Facebook ile birlikte geliştirilen PRIME (Parallel Relational In-Memory Engine) adlı platformun yeni bir özelliğini duyuruyor.

Microstrategy’nin ne kadar Bitcoin’i var ve değeri ne kadar?

Microstrategy, kripto paraların dünya sahnesinde adını duyurmaya başladığı 2017 yılında gözüne kestiriyor. CEO Michael Saylor önderliğinde şirket, medyada geniş yankı bulan Bitcoin yatırımlarına başlıyor. MicroStrategy, 2020 yılının Ağustos ayında, nakitte azalan getiri, koronavirüs pandemisi nedeniyle zayıflayan ABD Doları ve diğer küresel makroekonomik faktörleri gerekçe göstererek bir hazine rezerv varlığı olarak 250 milyon dolarlık Bitcoin satın aldı. Şirket, yılın ilerleyen dönemlerinde birkaç ek büyük Bitcoin alımı yaptı; toplamda şirket Bitcoin satın almak için 2020’de Bitcoin başına ortalama 15.964 dolarlık bir ortalama satın alma fiyatı ile 1 milyar doların üzerinde para harcadı. Son olarak Bitcoin’in fiyatını 50 bin doların üzerine taşıyan hamleyi yaptı ve 600 milyon dolarlık tahvil satışı gerçekleştireceğini açıklayan Microstrategy yeni bir Bitcoin hamlesi yapmaya karar verdi.

Microstrategy, sadece 6 ayda 1.125 milyar dolar harcayıp satın aldığı toplamda 71 bin 79 Bitcoinin anlık değeri 4 milyar doların üzerinde.

Microstrategy’nin dijital varlıklarının değerindeki büyüme, bitcoin için yılın bir başka rekor kıran başlangıcında geldi. Haberin yazıldığı sırada Bitcoin, kripto piyasasının yaklaşık% 75 hakimiyeti ile 33 bin 700 doların biraz üzerinde işlem görüyor.

Bitcoin’in varlığı, Microstrategy’nin NASDAQ hisselerini de etkiledi

Son Bitcoin ivmelenmelerinin performanslarının ardından, Nasdaq borsasına kayıtlı bu şirketin hisselerinin değeri, 11 Ağustos’ta kaydedilen 135 doların biraz altından, 31 Aralık’taki işlem kapanışıyla 388,55 dolara çıktı. Bu, Microstrategy’nin piyasa kapitalizasyonunun 1,3 milyar dolardan 3,6 milyar dolara yükseldiğini gördü 6 aydan kısa bir süre içinde yaklaşık% 187’lik bir büyümeye ulaştı.

İlginizi Çekebilir:  İran’daki ambargoyu delmenin tek yolu Bitcoin!
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.