Galaxy Digital CEO’su Bitcoin savunucusu Mike Novogratz, ekonomi konusunda ABD’nin kaderinin kendi elinde olduğunu, ancak yakında dijital bir dolar yaratamazsa varoluşsal krizle boğuşacağını ve Çin ile rekabet açısından büyük bir dezavantaj olacağını söyledi.

FED’in dijital para konusundaki yavaş hareketine anlam veremediğini ifade eden Novogratz, “Bana göre bu bir varoluşsal kriz, bir dijital dolara ihtiyacımız var” dedi.

Bilindiği üzere ABD’nin dünya arenasında bütün alanlardaki en büyük rakibi olan Çin, dijital yuan’ı uzun zamandır test ediyor ve Çin, dijital parayı sadece ‘paranın evrimi’ olarak değil, aynı zamanda ABD ve diğer büyük gelişmiş ekonomilerle rekabet etmenin bir yolu olarak görüyor.

Novogratz’tan Peter Thiel’a Bitcoin cevabı

Novogratz, Hazine Bakanı Janet Yellen ve FED Başkanı Jerome Powell’ın, COVID 19’un yıkıcı etkilerinden kurtulmaya yardımcı olmak için yapılan trilyonlarca dolarlık parasal ve mali harcamalara atıfta bulunarak, ABD’nin şu anda geleceğini kontrol edebileceğini söylüyor.

Bu arada Novogratz, PayPal’ın kurucusu milyarder Peter Thiel’ın önceki gün yaptığı ‘Çin’in Bitcoin’i ABD’ye karşı finansal silah olarak kullanabilir’ yorumuna atıfta bulunarak, “Çin hükümetinin Bitcoin satın aldığına dair sıfır kanıt” olduğunu söyledi ve Thiel için “kışkırtıcı şeyler söylemeyi seviyor” dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.