Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşan 12 yaşındaki lider kripto para Bitcoin‘deki ağın ilerlemesini sağlamak ve orumak için, MIT Media Lab girişimiyle dört yıllık 4 milyon dolarlık bütçe ayırdığı Digital Currency Initiative, Bitcoin Yazılım ve Güvenlik Çabası adında araştırma ve geliştirme programını açıklamıştı. Twitter CEO’su Jack Dorsey, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ve Gemini’yi kuran ikiz kardeşler Tyler ve Cameron Winklevoss, bu programı destekleme kararı aldı.

DCI’ın Bitcoin programının amacı nedir?

MIT’nin Bitcoin Yazılım ve Güvenlik Çabası adlı girişimi, uzun vadeli savunmalar oluşturarak, otomasyonu geliştirmeyi ve savaş testiyle potansiyel saldırılara karşı Bitcoin’i güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bitcoin protokolünün sağlamlığını iyileştirmek için tarafsız uzman kaynaklara katkıda bulunmak olduğu belirtiliyor. Bunun yanında Bitcoin’in güvenliğinin, teknolojinin devam eden gelişiminin yanı sıra, dijital para birimlerinin kamu yararına vaatlerinin geniş çapta gerçekleştirilmesinin temelini oluşturduğu belirtiliyor.

MIT Media Lab’ın 2015 yılında kurulan kripto araştırma kolu olan Digital Currency Initiative (DCI) Bitcoin’i iyileştirmeyi ve kolaylaştırmak istiyor. DCI, Bitcoin’in başarısını ademi merkeziyetçiliğin gücünün bir kanıtı olarak görse de, 2017’de Dijital Para Birimi Girişimi direktörü Neha Narula, Bitcoin topluluğunun herhangi bir liderliği şiddetle reddetmesinin tasarımını ve güvenliğini geliştirmeyi zorlaştırdığından yakındı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.