Tesla CEO’su Elon Musk, David Geffen ve Steve Ballmer’a gibi dünyaca ünlü milyarderlerin koronavirüs salgını ile olan durumları ve ünlü yatırımcıların yatırımlarının koronavirüs’ten nasıl etkilendiklerini derledik.

Virgin Şirketler Grubu’nun CEO’su Richard Branson’ın roket üretimi üzerine faaliyet gösteren şirketi, koronavirüs salgını sebebiyle solunum cihazı üretmeye başladı. 

Virgin Orbit isimli şirketin sözcüsü Kendall Russell’ın aktardığına göre geçtiğimiz pazartesi günü solunum cihazı üretmeye başlayan şirket, günde birkaç yüz adet solunum cihazı üretim kapasitesine ulaşmayı başardı. Şirket, Irvine’deki California Üniversitesi ve Austin’deki Texas Üniversitesi tarafından ortakça yürütülen Bridge Ventilator Consortium ile birlikte çalışıyor.

Richard Branson: Blockchain ekonomik devrim yaratabilir - FinTech ...

Russell, şirketin daha büyük ve daha kapsamlı modellerinin daha küçük ve daha ucuz bir şekilde solunum yardımı sağlayacağını belirtti. Virgin Orbit, cihaz tasarımı için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylarını bekliyor. Virgin Orbit aynı zamanda cihazın tasarımıyla ilgili bilgileri açık kaynak olarak yayınlayacak, böylece diğer şirketler de üretime başlayabilecek.

Kaliforniya merkezli şirketin çalışanlarının yaklaşık %75’i koronavirüs sebebiyle evlerinden çalışıyorlar. 

Elon Musk 'pedofili' iftirası nedeniyle yargılanacak
Tesla CEO’su Elon Musk.

Tesla ve Ford’dan solunum cihazı hamlesi

Yine bu haftanın başlarında Ford, General Electric’in sağlık koluyla yaptığı işbirliğini duyurdu. Bu işbirliğiyle sonucunda Michigan tesislerinde önümüzdeki 100 gün boyunca koronavirüs ile mücadelede kullanılması için 50,000 adet solunum cihazı üretmeyi hedefliyor. 100 günlük üretimin tamamlanmasının ardından ise tesisin ayda 30,000 adet solunum cihazı üretmeyi planlıyor.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk geçtiğimiz günlerde attığı bir tweette Tesla’nın solunum cihazı ürettiğin belirtti. Musk, FDA onaylı solunum cihazlarını ihtiyaç duyulan hastanelere yönlendirebileceğini belirtti.

The great Hollywood producer David Geffen, criticized for taking ...

Amerikalı iş adamı David Geffen, kendisine ait ultra lüks süperyatıyla inzivaya çekilmiş olması birçok kesim tarafından tepki çekti. 77 yaşındaki milyoner paylaştığı bir instagram fotoğrafının altına, herkesin güvende olmasını umuyorum notu düştü.

İlginizi Çekebilir:  Binance, Avrupa'daki vadeli ve türev işlemlerini azaltacak

Dünyanın en büyük özel gemilerinden biri olan 454 metrelik Rising Sun’daki lüks karantinasının fotoğrafları, geçtiğimiz hafta sonu sosyal medyada büyük tepki çekmişti.

Amerikalı köşe yazarı Meghan McCain, 28 Mart’da attığı tweet ile eleştri kervanına katıldı. Köşe yazarı tweetinde ‘Bu sadece utanç verici.’ dedi.

Bloomberg’e göre, serveti yaklaşık 9 milyar dolar civarında olan Geffen, gerçekleşen bu olumsuz yorumlardan hemen sonra profilini gizledi.

Geffen’in Karayipler’deki yatında geçirdiği karantina günleri, gelir adaletsizliğine dair farklı bir kareden ibaret. Koronavirüs salgını büyüdükçe dünya çapında zenginler tatil köşelerine, özel konutlarına ya da yüzen adalarına çekildi.

Çek enerji devi kendisini izole etti

Çek Cumhuriyeti’nin 7,8 milyar dolarlık enerji şirketinin sahibi Daniel Kretinsky; kendisine koronavirüs testi yaptığını ve pozitif çıktığı için 12 Mart’dan bu yana izole bir şekilde evinde oturduğunu belirtti. 

Kretinsky, bu süreç içerisinde işlerini uzaktan yönetmek zorunda olduğunu ve bu sebeple günde neredeyse 12 saatinin telefonda geçtiğini söyledi. Diğer taraftan hastalığıyla ilgili ateş veya öksürüğünün bulunmadığını sadece hafif bir soğuk algınlığı gibi geçirdiğini belirtti.

Milyarder iş adamı salgından şirketlerinin etkilendiğini ancak ölümcül olmadığını belirtirken, medya şirketlerinin reklam gelirlerindeki azalmadan daha fazla etkilendiğini ekledi.

Czech energy billionaire Daniel Kretinsky said he tested positive for coronavirus on March 12 and is self-isolating. Photo: AFP
44 yaşındaki iş adamının net serveti 3,4 milyar dolar değerinde.

Koronavirüs’ten NBA de etkilendi

Los Angeles Clippers’ın sahibi Steve Ballmer, yaptığı ilk analiz sonucunda NBA’ın ertelenmesi sebebiyle takımının 10 milyon dolar zarara uğrayacağını belirtti. 

Steve Ballmer.

Microsoft’un eski müdürü olan Ballmer, verdiği bir röportaj sırasında bu kayıbın 8 haneli olacağına vurgu yaptı. Ballmer, ‘’Şimdi, sezon başlamadan önce ne ile başlayacağımıza karar vermeliyiz ve net bir şekilde söylemeyelim ki kaybımız 8 haneli olacak.’’ dedi.

11 Mart’da NBA’da oynayan bir sporcunun COVID-19 testi pozitif çıkması sebebiyle lig askıya alınmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Kripto ekosisteminde bir ilk: İsviçre bankası Sygnum, Tezos'u destekleyecek

ABD geçtiğimiz günlerde Çin ve İtalya’yı vaka sayısı olarak aşıp salgının merkezi haline gelmişti. Doğrulanan son vakalara göre ABD’de vaka sayısı 350 bini aşmış durumda.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.