Infosys kurucu ortağı milyarder Nandan Nilekani, Hindistan hükümeti ve ülkedeki yetkililerin kripto para yasağını tartışırken, kripto para biriminin bir varlık sınıfı olarak görülmesi gerektiğini savundu.

Hindistan’da devletin kripto para birimine getirmesi beklenen yasakla ilgili endişelerin ortasında Hintli teknoloji milyarderi Nandan Nilekani, kripto paralar için olumlu konuşarak devletin bunu vatandaşların bunları ülkedeki kullanımını desteklediğini açıkladı.

Clubhouse’da ünlü girişimci Karthik Reddy ve büyük kripto savunucusu Balaji Srinivasan ile kripto paraların konuşulduğu bir sohbet odasında “Kriptoyu bir varlık sınıfı olarak düşünmeli ve insanların biraz kripto almasına izin vermeliyiz” dedi.

Nilekani, bir işlem aracı olarak kripto paraların, Hindistan Ulusal Ödeme Şirketi (PCI) tarafından geliştirilen anlık gerçek zamanlı ödeme sistemi olan ülkenin Birleşik Ödemeler Arayüzü kadar hızlı çalışmayacağını ancak “muazzam potansiyele” sahip olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük BT ve iş danışmanlığı şirketlerinden biri olan Infosys’in kurucu ortağı olan Nilekani, Hindistan’ın en yüksek profilli kripto savunucularından biri. Aynı zamanda dijital ödeme ağı UPI, e-yönetişim ve kimlik sistemi Aadhar, otoyol geçiş ücreti tahsilat sistemi FASTag gibi ülkenin en kritik dijital projelerinden bazılarının arkasındaki iş insanı olarak göze çarpıyor.

Dünyanın en zengin 69. insanı olan 65 yaşındaki Hintli ismin 2.6 milyar dolarlık kişisel serveti bulunuyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.