Mina Protocol, blok zincirler ile yaptığımız işlemlerdeki gizliliğimizi koruyan üst düzey güvenlikli bir ağ geçidi projesidir. Diğer blok zincirlerinden farkı, yüzlerce GB boyutundaki verilere kıyasla KB bazında ölçülen küçüklüğü ve hafifliğidir.

Diğer blok zincirlerinde çok büyük bir işlemci gücü gerektiren ve işlemlerin, örneğin para transferlerinin yavaş yapılmasına neden olan bu büyüklük sorunu, Mina Protokolü’nün 22 KB boyutundaki blok zinciri sayesinde herkesin eşler arası (P2P) bağlantı kurabilmesini ve zinciri hızlıca senkronize edebilmesi ile aşılmıştır. Bu aynı zamanda zinciri senkronize eden herkesin aynı zamanda işlemleri de doğrulamasına, bu sayede tüm katılımcıların hisse kanıtı (Proof of Stake – PoS) fikir birliğine katılabilmeleri ve sansürü imkansız kılmaya yarıyor. Mina Protokolü’nün blok zincirinde boyutu küçük tutmak için veriler tutulmaz, yani gizlilik tabanlıdır.

Mina Coin nereden alınabilir?

ICO’sunun yapıldığı plâtform olan CoinList’in açıkladığı rakamlara göre, Mina için 350 binden fazla kullanıcı kayıt yaptırdı ve bu rakam, CoinList için yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti. Yatırım yapmak isteyen ve ICO’ya katılanların yüzde 20’sinin Türk kullanıcılar olduğu belirtildi.

Dünyanın en ‘hafif’ blok zinciriyle işlem sağlama iddiasıyla listelenecek olan Mina Protocol; Coinbase Ventures, Coinbase kurucusu Fred Ehrsam, dünyaca ünlü melek yatırımcı Naval Ravikant, Polychain Capital, Three Arrows Capital, Paradigm ve Polychain Capital gibi dev yatırımcılar tarafından destekleniyor.

MINA Coin (MINA) ise bu projenin kendi yerel token’ıdır. Enflasyonist yani sınırsız arza sahip bir para birimi olmasına rağmen, ilk 6 yıl arzı sınırlı tutulacaktır. CoinList’te yapılan ICO ardından hızla popülerleşen MINA Coin 0.25 Cent ICO fiyatlandırmasının ardından ilk önce OKeX’te şimdi de Binance’de listelendi.

Mina Coin veya Mina Token’ı (MINA)’yı satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!