Mısır Ulusal Bankası (NBE), tüm varlıklarının toplamı olarak Mısır’ın en büyük bankası şeklinde karşımıza çıkıyor. NBE, Ripple’ın blok zinciri tabanlı ödeme ağı olan Ripple.Net’e katıldı.

Yerel bir gazete olan Youm7, salı günü yaptığı haberde NBE’nin Ripple ile işbirliğine vardığını duyurdu. Bu anlaşma sonucunda, NBE Mısır’da blok zinciri teknolojisi kullanan ilk banka olacak. Bankanın bu anlaşmayı yapmasındaki amaç sınır ötesi para transferlerinde hızlı ve ucuz bir hizmet sağlamak. 

Dünya Bankasından edindiğimiz verilere göre, dünyadaki en çok havale işlemi gerçekleştiren beş ülkeden biri Mısır. Göçmenler 2018 yılında, sadece Orta Doğuya 29 milyar dolarlık para transferinde bulundu. 

Para transferinde 10 kat artış

Ancak, NBE’nin Ripple’a ait bir ürün olan ODL’i (talebe bağlı likidite) kullanıp kullanmayacağı belirsiz. The Block konuyla ilgili gelişmeler oldukça bildirimde bulunacağını söyledi. 

Bu girişimle Ripple’ın ortaklık programına kattığı bankalara NBE’de eklenmiş oldu. Ortaklık programında göze çarpan Finastra, MoneyGram ve International Money Express diğer şirketlerden.

Ripple, şu an 300’den fazla müşteriye hizmet sunduklarını ve Ripple.Net üzerinde yıldan yıla para transferlerinde 10 kat civarı artış olduğunu açıkladı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.