Monero merkeziyetsiz, gizlilik odaklı ve açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Kısaltması XMR olsa da, Monero ismiyle anılır. Monero ağına herkes katılarak işlem yapabilir ancak bu işlemlerin kaynağı (hangi cüzdandan yapıldığı), hedefi (hangi cüzdana gönderildiği) ve miktarı (transfer edilen Monero miktarı) ağa dahil olsa bile kimse tarafından görülemez. Yani Monero ağı halka açıktır ama bir anlamda perdelenmiştir.

2014 yılında piyasaya sürülen Monero, Bytecoin isimli altcoin’in blockchain (blokzinciri)’inden BitMonero ismiyle çatallanmıştır. Monero kelimesi Esperanto dilinde “madeni para” anlamına gelir. Madencilik yoluyla üretilen Monero, “iş kanıtı” mekanizması ile madencilere ödül ödemesi yapar. Monero madenciliği günden güne zorlaşan bir algoritmaya bağlıdır ve madencilik için bir havuza bağlı olmak gerekir, yani tek başına madencilik yapılamaz. Dünya çapında güvenilir olarak Monero madenciliği yapılabilecek havuz sayısı az miktardadır, bunların da sadece birkaç tanesi global ölçekte hizmet verir. Madenciliğin bu denli zor olması, Monero arzını da kontrol altında tutar ve büyük fiyat dalgalanmalarının önüne geçer.

Monero nedir ve nereden alınır?

Monero, gönderici ve alıcı cüzdan bilgileri de dahil olmak üzere tam bir gizlilik sunduğu için, fidye virüsleri veya Deep Web (derin internet) ortamında yasadışı ticaret yapan kişilerce de para alma ve göndermek için kullanılmaktadır. Monero cüzdan hareketleri ve bakiyeleri tamamen gizli olduğu için, Monero finansal olarak tam bir gizlilik arayanlar için biçilmiş kaftandır. Monero geliştiricileri, yasadışı amaçlarla platformu kullananları reddetmemektedir. Monero’da en önemli ilke gizliliktir. Ayrıca Monero ağında transfer edilen paraların izi sürülemediğinden, hesabınızdaki bir Monero’nun geçmişte hangi işte kullanıldığını bilmek ve bundan sorumlu tutulmak da mümkün değildir. Monero düğümleri I2P adı verilen “Görünmez İnternet Projesi” ile birbirlerine bağlanmışlardır.

İlginizi Çekebilir:  Tron (TRX) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Monero’yu geliştiren ekibin ikisi hariç, kimlikleri gizli tutulmaktadır ancak 200’den fazla geliştiricisinin olduğu bilinmektedir. Monero blok zincirinde önceden belirlenen blok sınırları olmadığı için, ölçeklenebilirlik problemi de yoktur. Bu blok sınırsızlığını sağlamak için, kötüye kullanımı önlemek amacıyla ağ içinde bazı kurallar bulunmakta ve “blok cezası” gibi yaptırımlar işletilmektedir.

Monero, bazı analistlere göre gizlilik özelliği sayesinde geleceği çok parlak görünen bir kripto para birimidir. Satis Grup’un bir araştırmasına göre, gelecek 5 yıl içerisinde kripto para piyasalarının zirvesinde Bitcoin ile birlikte Monero yer alacaktır. Bu nedenle Monero, uzun vadeli yatırım için uygun bir kripto para olarak görülmektedir.

Monero’nun arzıyla ilgili bir sınır bulunmamaktadır. Dolayısıyla, şu an piyasada dolaşımda bulunan yaklaşık 18 milyon adet Monero, arzın -şimdilik- tamamını oluşturmaktadır. Madencilerin yeni ürettikleri bloklar ile bu sayı giderek artmaktadır ancak arzın bir sınırı yoktur. Bu da Monero’yu enflasyonist bir para birimi yapar ve bir yandan da aşırı değerlenmesinin önüne geçer. Arzı sınırsız olan dijital para birimlerinin fazla değerlenmesi, hiper enflasyona neden olur ve sonuçta aşırı değerlenmiş para birimleri, reel olarak bir karşılık bulamaz. Monero, piyasaya çıktığından beri aşırı değerlenme – aşırı değer kaybetme dengesini koruyabilmeyi başarmıştır.

Monero hangi borsalardan satın alınır?

Monero’nun şu an kripto para piyasasındaki market değeri 3,8 Milyar Dolar’dır. Yazının yayımlandığı an itibariyle 1 Monero, yaklaşık 214 Amerikan Dolar’ına eşittir. Monero 2015 Ocak ayında 0.213 Amerikan Doları ile dibi görürken, 2018 Ocak’ında ise tam 495,8 Amerikan Doları ile tarihinin en yüksek noktasına ulaşmıştır. Monero’nun şu anki fiyatı, çıkış fiyatına oranla yüzde 8700 daha değerlidir.

Monero Paribu, Bitpanda, Binance gibi borsalarda Türk Lirası ile satın alınabilmekte, ayrıca bir çok borsada alım satım ve transfer (çekme ve yatırma) işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Compound (COMP) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Monero’yu (XRM) satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!