Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu B1 seviyesine düşürken görünümü negatif hale getirdi ve bu karara Hazine ve Maliye Bakanlığı tepki gösterdi.

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu Baa3 seviyesinden B1 seviyesine düşürdü ve görünümü negatif olarak bıraktı. Verilen bu kredi notu ‘yatırım yapılabilir’ seviyenin dört basamak aşağısı olarak değerlendiriliyor.

Daha önce de bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise Türkiye’nin kredi notunu BB seviyesinde ‘yatırım yapılabilir’ düzeyin iki basamak aşağısı olarak değerlendirmişti.

Moody’s açıklamasında Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusundaki endişelere de vurgu yapıldı:

“Türkiye’nin döviz rezervlerinde düşüş TCMB’nin uzun süredir devam ettiği kurda serbest dalgalanmaya izin verme politikasına ters görünüyor. Türkiye’nin döviz rezervlerinde düşüş TCMB’nin şeffaflığı ve bağımsızlığı konusunda daha fazla endişe ortaya çıkarıyor. ABD Kongresi’nin değerlendirmeye alacağı olası yaptırımlar da Türkiye ekonomisi ve finansal sistemi üzerinde baskı oluşturuyor”

Bakanlıktan Moody’s’e tepki

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Moody’s’in kararına yapılan basın açıklamasında tepki gösterdi ve Moody’s’nin kararının tarafsızlık ilkesiyle çeliştiği ifade edildi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.