Gece yarısı Türkiye bomba bir haberle çalkalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevden almasının ardından Uysal’ın ‘moratoryum’ ilan edilmesi gerektiğini dile getirdiği iddia ediliyor. Bunun üzerine merak edilen ve arama konusu olan ‘moratoryum’ kelimesini sizler için araştırdık. Peki, Moratoryum nedir? Moratoryum ilanı ne anlama gelir? Moratoryum ilan edilirse ne olur?

Gece yarısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, görevinden alındı. Yine Erdoğan’ın kararı üzerine Naci Ağbal, Uysal’ın yerine Merkez Bankası Başkanı olarak atandı.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk

Cumhuriyet tarihinde ilk kez 16 ay içerisinde iki Merkez Bankası Başkanı değişirken bunun üzerine sosyal medyada Murat Uysal’ın görevden alınmadan önce ‘moratoryum’ ilan edilmesi gerektiğini belirttiği söylentileri ortaya çıktı. Sosyal medyada çıkan söylentiler üzerine, ‘moratoryum’ kelimesi, herkesin internette arattığı kelime olarak göze çarptı.

Moratoryum en basit ifadeyle ülkelerin, dış borçlarını belli bir nedene bağlı olarak ödeyemeyeceğini duyurması anlamına gelir. Bunun üzerine borçların bir süre ertelenmesi, yeni bir faiz poranının belirlenmesi veya borcun daha uzun vadeye yayılması söz konusu olur. Aynı şekilde ülke içindeki belli bir grubun borçları üzerine de ilan edilebilir. Ancak, ülkelerin moratoryum ilan etmesiyle birlikte borç ortadan kalkmaz, yalnızca ödemeler ertelenir.

Moratoryum, hükümetler ya da işletmeler tarafından ilan edilir. Türkiye’de ilk olarak 1875 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından ilan edilmiş ve Duyun-i Umumiye İdaresi kurulmuştu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de son olarak Demokrat Parti döneminde Adnan Menderes iktidarında 1958 yılında moratoryum ilan edilmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!