Yaklaşık 5 yıl önce Parkinson hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren efsanevi boksör Muhammed Ali ile Joe Frazier‘ın karşı karşıya geldiği spor literatüründe Thrilla in Manila olarak bilinen ‘Yüzyılın Dövüşü’nün NFT‘si üretiliyor ve Mart ayının son günlerinde satışa çıkarılacak.

NFT koleksiyonları üreten Ethernity Chain adlı platform ile ABD’de Louisville’in yerlisi olan boksör Muhammed Ali’ye adanan kar amacı gütmeyen bir müze ve kültür merkezi olan Muhammed Ali Merkezi ile yapılan iş birliğiyle gerçekleşen olay sosyal medyada da yankı buldu.

Tarihsel olarak ilk önemli NFT olacak

Ali ve Frazier’in 1971’de Sports Illustrated fotoğrafçısı Neil Leifer tarafından çekilmiş ünlü fotoğraflarını içeren “Ali Koleksiyonu”, boksörün hayatını ve mirasını kutlamak için tasarlanacak. Ethernity tarafından yapılan açıklamada “tarihsel olarak önemli ilk NFT” olarak adlandırılan token, Mart ayının sonlarında tamamen oluşturulmuş olacak ve gelirin bir kısmı Muhammed Ali Merkezi’ne gidecek. Böylelikle Muhammed Ali, New York’ta Joe Frazier ile karşılaştığı “Yüzyılın Maçı” nden 50 yıl sonra, değiştirilemeyen eşsiz token olarak son dönemin popüler akımı (NFT) ile anılmış olacak.

Erken Bitcoin yatırımcısı Nick Rose Ntertsas tarafından kurulan Ethernity Chain, ünlü pop kültürü figürlerini ve etkinliklerini kutlayarak NFT’lerin sanatsal ve hayırsever amaçlara yönelik uygulamasını keşfetmeyi amaçlıyor.

Muhammed Ali, 8 Mart 1971’de Joe Frazier ile olan boks maçını kaybetmişti, ancak 1974 ve 1975’te karşı karşıya geldiği rakibini iki müsabakada da mağlup etmeyi başarmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!