Dünyada kripto para regülasyonları konusunda adımlar atılmaya başladı. Bunlardan biri de Türkiye’de yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kripto para yasasının Meclis’e geleceğini açıklamasının ardından AKP Grup Başkanvekili Elitaş, “kripto para” ile ilgili yasal düzenleme için çalışmalara başladıklarını bildirerek, yarın için bu konuda ilk temasların kurulacağını aktardı. Elitaş, “Yasada kimseyi mağdur etmeyecek şekilde düzenlemeler mevcut olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma günü Bitcoin başta olmak üzere bütün kripto paralarla ilgili düzenlemesinin hazır olduğunu ve kısa süre içinde Meclis’e gönderileceğini açıklamıştı.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da bu doğrultuda kripto parayla ilgili yasal düzenlemenin altyapısının detaylarını masaya yatıracaklarını duyurdu. Elitaş, kriptonun önde gelen isimlerini de yarın Meclis’te ağırlayacaklarını söyledi. Verilen bilgilere göre görüşmede taslak hakkında görüş ve öneriler alınacak. Yapılacak çalışmalar sonrasında düzenlemeye son şekli verilerek Meclis’e sunulacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Fotoğraf: Anadolu Ajansı

“Kimseyi mağdur etmeyeceğiz, düzenleme engelleyici olmamalı”

A Haber’de katıldığı programda konuşan Elitaş, “Kripto paraların dünyadaki potansiyeli 2 trilyon dolara ulaşmış, bu dünyanın en yüksek katılımcılarından biri Türkiye’ymiş. Bu kadar yüksek katılımcı olan bir ülkede düzenleme olması gerekiyor. Her türlü teferruatı düşündükten sonra sistemin önünde engel oluşturmayacak bir yasal düzenleme ortaya koymalıyız. Kimseyi tedirgin etmeden ama kimsenin de mağdur olmasına izin vermeden bir an önce yapmamız gerektiği kanaatindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Kripto para yasasında neler olması bekleniyor?

TBMM’de yarın gerçekleştirilecek toplantıda, kripto paralar konusu sektörün görüş ve önerilerine açılacak. Teklifin, bu görüşmeler ışığında önümüzdeki ay Meclis gündemine getirilmesi planlanıyor.

Peki yasada ne gibi düzenlemeler yer alacak ve bunlar nasıl uygulanacak?

  • Kripto para yatırımcıları, içerik olarak yasaklama yönünde değil ama vergilendirme yönünde bir düzenleme beklediklerini ifade ediyor. Piyasa temsilcileri ise vergiyi, kripto yatırımların kitlelere yayılmasında ve legal bir sistem oluşmasında önemli bir gelişme olarak kabul ediyor.
  • Kripto para düzenlemesinde olabilecek risklere karşı önlemlerin de getirilmesinin önemli yer tutması bekleniyor. Şüpheli görülen para işlemlerinde Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) yetki verileceği belirtiliyor. Kripto varlık şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) gözetiminde faaliyette bulunması, asgari sermaye şartının getirilmesi planlanıyor.
  • Düzenlemede ayrıca ihraç ve dağıtılması, alım satım yapanların uyması gereken ilkeler, varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılacağı yer alması da beklentiler arasında.
  • Yeni düzenleme ile kripto para piyasasına yönelik denetimlerin artırılması öngörülüyor. Şüpheli görülen para işlemlerinde MASAK’a yetki verilecek. SPK devreye girecek.
  • Kripto para düzenlemesinde belirli tutarın üzerindeki tutarlardan vergi alınacak.
  • Çalışma Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan düzenleme, kara paranın önlenmesini amaçlıyor.
  • Sektördeki şirketlerde sermaye şartı aranacak. Sistemdeki şirketlere altyapı çalışmaları için zaman tanınması ve teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımların olması da bekleniyor.
İlginizi Çekebilir:  Solana (SOL) ve Serum (SRM), Bitcoin'de yaşanan düşüşü önemsemeyerek tüm zamanlar rekoru kırdı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.