NBA, kripto paralara özellikle de Ethereum’a olan ilgisiyle tanınan ve son olarak da NFT dünyasında adından söz ettiren Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban ile Alibaba kurucu ortağı ve Brooklyn Nets’in sahibi olan Joe Tsai dahil olmak üzere milyarder kulüplerin sahiplerinden oluşan bir blokzinciri blockchain) danışma komitesi oluşturdu. NBA Blockchain Komitesi adı verilen danışma kurulu, blockchain teknolojisinin lig içinde hangi alanlarda daha efektif bir şekilde kullanılır onun çalışmasını yürütecek.

Sportico’nun haberine göre, NBA’nın adını verdiği şekliyle NBA Blockchain Danışma Alt Komitesi’nin diğer üyeleri arasında ise Ted Leonsis, Steve Pagliuca, Vivek Ranadive ve Ryan Sweeney gibi isimler bulunuyor. NBA yetkilileri, komitede isminin yayımlanmamasını isteyen birçok milyarder ismin de var olduğunu belirtiyor. Blockchain komitesinin görevi, blockchain’i ligin işlerine entegre etmenin yollarını keşfetmek olarak tanımlanıyor.

NBA, NFT dünyasında da yerini aldı

NBA’de lisans ortağı olan Dapper Labs tarafından Flow blokzincirinde üretilen dijital koleksiyon ürünleri (NFT’leri) NBA Top Shot’ta satışa sunuluyor ve her geçen gün artan popülaritesiyle 200.000’den fazla kişi yeni bir Top Shot pazar yerine üye oldu ve NFT satış yerinde, son iki ayda 300 milyon dolardan fazla satış yapıldı.

Bazı NBA takımları, kendi bilet ve ürün satışlarında kripto para birimlerini kabul ediyor ve blockchain dünyası yavaş yavaş oyun, spor bahis sistemi ve dijital sanatta daha yaygın bir izleyici kitlesine ulaşarak pazarı domine etmeye başlıyor. 2 yıldan bu yana ödeme yöntemi olarak Bitcoin kabul eden Dallas Mavericks, son olarak ürün satışı ve bilet satışında Dogecoin kabul edeceğini açıklamıştı. Sacramento Kings de erken Bitcoin ödemesi kabul eden NBA kulüplerinden birisi. Öte yandan Sacramento Kings, 2014 yılında Bitcoin‘i kabul eden ilk büyük ABD profesyonel ekibi olmuş ve bundan dört yıl sonra bir kripto para birimi madenciliği programı kuran ilk ekip olmuştu.

İlginizi Çekebilir:  Mark Cuban, Dogecoin'in büyümesinin önündeki en büyük engeli açıkladı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.