Near Protocol, De-Fi uygulamalarını (dAPP) web üzerinde kullanılabilir hale getirmek için geliştirilen merkeziyetsiz bir uygulama platformudur. Proof of Stake (PoS) mekanizması üzerinde çalışan Near ağının kendi dijital para biriminin yani uygulama token’inin ismi ise NEAR coin’dir. NEAR token sahipleri Near ağı üzerindeki uygulamaları kullanabilir, ağın yönetişiminde söz hakkı sahibidir, elindeki token’leri stek edip ödül (faiz) kazanabilir.

Near ağı üzerine inşa edilen uygulamaların geliştiricileri ve bu uygulamaları kullanan kullanıcılar alış-verişlerinde NEAR coin kullanırlar. Bu uygulamaların arasında yeni De-Fi protokollerinden oyunlara kadar sınırsız seçenek vardır. Ayrıca ağda doğrulayıcı ve delegatör ismiyle bulunan ve ağı çalıştıran node’ları yönetenler NEAR coin ödülleri alır. Bu ödüller, NEAR coin sahiplerinin varlıklarını likidite havuzlarında stake etmeleri ile toplanır. Bunların yanında NEAR coin, Near Protokol üzerinde topluluk yöneterek, hackathon’ları kazanarak, topluluğun aktif parçası olarak da elde edilebilir veya doğrudan çeşitli kripto para borsalarından satın alınabilir.

Near ağında saniyede yaklaşık 100 binden fazla işlem yapabilmek mümkündür ve bu Nightshade ismi verilen bir parçalama mekanizması ve bu parçalardan tekrar bloklar oluşturmak için Doomslug isimli teknoloji sayesinde gerçekleşir.

Yazı yayına hazırlandığı esnada 1 NEAR coin, 6.58 Amerikan Doları’na eşitti. Toplam piyasa arzı 1 milyar adet olarak duyurulan NEAR, yaklaşık 350 milyon adet ile dolaşımdadır ve tahmini piyasa değeri olan 6,5 milyar Dolar’ın henüz 2.2 milyar Dolar’lık kısmına erişebilmiştir. NEAR Coin, 2021 Mart’ında 7.57 Dolar ile en yüksek değerine erişirken, 2020 sonbaharında ise 0.52 Dolar ile dip fiyatı görmüştür.

NEAR Coin, Binance başta olmak üzere çeşitli kripto para borsalarından satın alınabilir ve transfer edilebilir.

Near Protocol (Near Coin)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!