NEM (XEM) Coin, merkeziyetsiz ve özerk bir dijital para birimidir. Kısaltması XEM olarak geçer. NEM ismi “New Economy Movemenet” (Yeni Ekonomi Hareketi) kelimesinin baş harflerinden almıştır. Felsefesi, NEM (XEM) coin kullanan herkesin eşit haklara sahip olmasıdır. 2015 yılında piyasaya sürülen NEM (XEM) coin’i geliştiricileri “dünyanın ilk akıllı değerli varlığı” olarak tanımlamaktadır.

NEM (XEM) coin tamamıyla anonimdir, geliştiricilerinin kimler olduğu bilinmemektedir. NEM, başlangıçta bir blockchain (blokzincir) fork’u (çatallanması) olarak ortaya çıkmış ancak daha sonra kendi başına özerk bir kripto para haline gelmiştir.

NEM (XEM) coin işleyişi ve geleceği nasıl?

NEM (XEM) coin’in yapısı oldukça karmaşıktır, blockchain (blok zincir) teknolojisini yeniden yorumlayarak kendine has bir zincir yapısı meydana getirmiştir. Bu amaçla blok zincir, NEM projesi için sıfırdan inşa edilmiştir. Bu nedenle de işleyiş olarak diğer dijital paraların hiçbirine benzemez. NEM (XEM) coin mimarisinde iki adet blok zincir bulunmaktadır, bunlardan biri herkese açıkken, diğeri özeldir ancak her ikisi de entegre halde çalışmaktadır. Bu sistem sayesinde yapılan işlem sayısı arttıkça işlem hızı da artmakta ve işlem ücreti düşmektedir.

Sadece bir kripto para olmanın ötesinde NEM (XEM) coin’in IOS ve Android platformlar için tasarlanmış özel cüzdanları bulunmaktadır. NEM (XEM) coin enflasyondan etkilenmez, çünkü yapısı gereği kısa sürede piyasaya yüksek oranda NEM (XEM) coin sürmek mümkün değildir.

NEM (XEM) coin, madencilik ile değil, “hasat” ile üretilmektedir. NEM için geliştirilen blok zinciri korumak amacıyla kullanıcılar “hasat yaparak” (farming) yani blok üreterek sistemin devamlılığını sağlarlar. Cüzdanında 10 bin ve üzeri NEM (XEM) coin olan her kullanıcı blok üreterek işlem ücreti kazanabilir. Hasat için yüksek donanımlı bilgisayarlara ve yüksek elektrik tüketimine gerek bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Dash coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

NEM (XEM) coin, blok zinciri kişiselleştirmeye olanak sağlayarak daha yüksek güvenlik sunar, ayrıca bu kişiselleştirme sayesinde yapılabileceklerin bir sınırı yoktur. Dileyen kullanıcılar NEM blok zinciri üzerinden kendi kripto paralarını hatta kendi ödeme ağlarını bile oluşturabilir.

NEM (XEM) coin, 2017 yılı sonu ve 2018 başındaki alt sezonda 2 Amerikan Doları sınırına ulaşarak zirve yaptığında, Ocak 2016’da 100 Dolar’lık NEM (XEM) coin alan bir yatırımcıya 1,2 Milyon Dolar’lık bir getiri sağlamıştır.

NEM (XEM) coin’in geleceği hakkında piyasada değişik yorumlar bulunmaktadır. Örneğin Wallet Investor isimli site, 2021 yılı sonunda NEM (XEM) coin’in sıfıra düşeceğini, yani batacağını iddia ederken, Trading Beasts isimli bir kaynak ise 2021 yılı sonunda 1 NEM (XEM) coin’in 0.35 ile 0.51 Amerikan Doları arasında değerleneceğini öngörmektedir. Uzun vadeli tahminler ise NEM (XEM) coin için 1.2 Amerikan Doları ile 0.48 Amerikan Doları arasında öngörülerde bulunmaktadır.

NEM (XEM) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 NEM (XEM) coin, 0.51 Amerikan Doları’na eşittir. 9 Milyar adetlik NEM (XEM) coin arzının tamamı piyasaya sunulduğu için 4,65 Milyar Dolar’lık kripto market değerinin tamamına ulaşılmıştır.

2015 Eylül’ünde 0.000079 Amerikan Doları ile dip yapan NEM (XEM) coin, 2018 Ocak’ında 2 Dolar’a ulaşarak zirve noktasına gelmiştir.

NEM (XEM) coin, Binance ve Bitpanda gibi kripto para borsalarında Türk Lirası ile alınabilmekte, ayrıca birçok kripto para borsasında alım-satım ve transfer (alma gönderme ve yatırma çekme) işlemleri yapılmaktadır.

NEM (XEM) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!