Dijital sanatçı Beeple ile doruk noktasına çıkan NFT dünyasında yeni rekor bir robotun eline geçti. Hanson Robotics’in 5 yıl önce ürettiği Robot Sophia’nın çizdiği ve NFT’ye çevrilen eseri 688 bin dolara alıcı buldu.

Yüksek rakamlara alıcı bulan kripto dünyasının yeni trendi NFT‘de her geçen gün yeni bir rekor haberi gelmeye devam ediyor. En son Beeple rumuzunu kullanan Mike Winkelmann’ın 69 milyon dolara sattığı Everyday: The First 5000 Days eserden sonra rekoru büyük bir farkla Robot Sophia ve onu üretenlerin eline geçti.

Hong Kong merkezli Hanson Robotics tarafından 2016’da üretilen ve vatandaşlık alan ilk robot unvanına sahip Robot Sophia’nın ürettiği NFT, 688 bin dolara satıldı.

İtalyan sanatçı Andrea Bonaceto ile birlikte oluşturulan ve 12 saniyelik MP4 formatındaki ‘Sophia Instantiation’ adlı dijital eserin ödemesi kripto para ile yapıldı. Reuters’a konuşan Robot Sophia, “İnsanların robot teknolojisi gibi yeni teknolojilere verdikleri tepkiler beni heyecanlandırıyor. Bu yaratıcılıkların bir parçası olmaktan memnunum” dedi.

NFT, dijital eser olarak tanımlanıyor. Görsel veya video sanatçısı normalde oluşturduğu eserini eşsiz ve dönüştürülemeyen token’a çeviriyor ve herhangi bir NFT plâtformuna yüklüyor bu şekilde benzersiz özgün bir eser haline gelen yapıt sahibinin dijital imzasıyla satışa çıkarılıyor. Son dönemde Katy Perry, Elon Musk, Jack Dorsey ve Justin Bieber gibi ünlü isimler NFT sektörüne olan ilgilerini paylaşmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!