Blockchain tabanlı NFT fantezi futbol oyunu Sorare, SoftBank liderliğindeki bir finansman turunda 680 milyon dolar topladı ve şirket, Salı günü yaptığı açıklamada, eski İngiltere uluslararası Rio Ferdinand ve İspanyol Gerard Pique de dahil olmak üzere oyuncuların yatırım yaptığını bildirdi.

Oyuncuların futbolcuları temsil eden resmi lisanslı kartlar satın aldıkları ve gerçek hayattaki oyunlardaki performanslarına dayalı olarak birbirlerine karşı oynayan takımlar kurdukları çevrimiçi bir oyun olan 2018’de kurulan Paris merkezli Sorare, yatırımla birlikte şirketin piyasa değerinin 4.3 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

SoftBank Group International Başkanı Michel Combes, yatırımla ilgili “Fiziksel varlıklardan dijital varlıklara geçiş çok güçlü ve birçok heyecan verici potansiyel iş modeli yaratıyor. NFT’lerin toplanabilirlik, kullanılabilirlik ve varlıklarla etkileşimde yeni bir paradigmayı temsil ettiğini düşünüyoruz.” dedi.

Sorare’de hedef Amerika Birleşik Devletleri

Oyundaki kartlar, blok zincirindeki dijital ürünlerin sahiplik durumunu kaydeden bir tür kripto varlığı olan, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) şeklinde işlem görüyor. NFT pazar verilerini izleyen bir web sitesi olan NonFungible.com’a göre Sorare, satış hacminde en büyük spor tabanlı NFT platformudur. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ofis açmayı ve futbol dışındaki spor dallarına da yayılmayı planlıyor.

Sorare CEO’su ve kurucu ortağı Nicolas Julia, “Blockchain ve NFT’lerin futbol kulüpleri, futbolcular ve taraftarlarının birbirleriyle daha derin bir bağlantı kurmaları için yeni bir yolun kilidini açmak için getirdiği muazzam potansiyeli gördük” dedi.

Softbank’ın Sorare’ye bu ilk yatırımı. SoftBank’ın Latin Amerika fonu da oyuna katkıda bulundu, çünkü Combes, SoftBank’ın ABD ve Latin Amerika futbol ligleriyle olan ilişkilerini ve yayıncı Televisa-Univision’a yaptığı yatırımı Sorare’nin oradaki kullanıcı tabanını artırmak için kullanabileceğini ifade etti.

Sorare’nin diğer yatırımcıları arasında risk sermayesi şirketleri Accel ve Bessemer Ventures’ın yanı sıra futbolcular Pique, Ferdinand, Fransız Antoine Griezmann ve İspanyol Cesar Azpilicueta da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  GazeteCoin, artık Bundle'da
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.