Kripto dünyasının en trend akımı NFT ürünleri, inanılmaz fiyatlarla anılıyor ve satılıyor. Daha önce NFT token (NFT coin) hakkında hazırladığımız detaylı rehberi okumadıysanız, öncelikle şu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. (NFT nedir? NFT ne işe yarar?)

NFT nedir, NFT coin neye denir, NFT token’ler ne işe yarar öğrendiniz ve NFT satın almak ya da kendi NFT token’inizi oluşturmak, NFT yapmak istiyorsanız, bu yazımızda bu konuda detaylı bilgiler vereceğiz.

NFT Nasıl Oluşturulur? NFT nasıl yapılır?

Kendi NFT token’inizi oluşturarak, somut ya da dijital bir nesneyi dijital ortamda “koruyabilir” ve “kopyalanamaz / değiştirilemez” hale getirebilirsiniz.

Örneğin karikatüristsiniz ve karikatürlerinizin dijital haklarını korumak için NFT token haline getirmek istiyorsunuz.

Öncelikle NFT oluşturmak için kullanılan platformlar nelerdir? Digital Collectibles – Rarible, Opensea, Valueables, Digital Marketplace, Nifty Gateway – Digital Art, Super Rare, Enjin, Decentraland gibi platformlar NFT oluşturmak için kullanılabilir.

Rarible, dijital kolleksiyonlar için kullanılır.

Opensea, dijital ortamda satılan her türlü ürün için kullanılabilir.

Dijital sanat eserleri için Nifty Gateway ve Super Rare tercih edilebilir.

Oyunlar için Enjin, arttırılmış gerçeklik için de Decentraland kullanılır.

Bunun için bir programlama dili bilmenize ya da blok zinciri üzerinde bir uzmanlığınızın olmasına gerek yoktur. İnternet siteleri ve uygulamaları üzerinden dakikalar içinde oluşturabilirsiniz.

NFT oluşturmak için Enjin nasıl kullanılır?

Enjin platformuna üye olun ve kayıt olurken kullandığınız e-posta adresi ile aktivasyon işlemini gerçekleştirin.

Sol menüden “Assets” i seçip, çıkan ekranda “Create Asset” butonuna tıklayın.

Sol menüden “Settings” altından, “Wallet” yani cüzdan uygulamasını telefonunuza indirin. Android ve IOS için ayrı ayrı uygulamalar mevcut. Size uygun olanı seçin.

İlginizi Çekebilir:  Coinbase yeni bir gelir kapısı yaratıyor: Coinbase NFT yakında hayata geçecek

Telefonunuzdan Enjin Wallet uygulamasından ekrandaki QR kodunu okutun.

Çıkan doğrulama kelimelerini eşleştirip internet sitesinden bulut tabanlı oluşturduğunuz Enjin hesabınızla cüzdan hesabınızı birbirine bağlayın.

Oluşturmak istediğiniz NFT token için meta verilerini girin.

Bu işlem için cüzdanınızda en az 0.5 ENJ coin olmalıdır. Enjin platformunun kendi dijital para birimi olan ENJ coin, Binance gibi borsalar üzerinden satın alınabilir.

Her şey tamamsa “Create Asset” diyerek kendi NFT’nizi oluşturabilirsiniz.

Daha sonra NFT’nizin adını, toplam arz miktarını, fiyatını ve diğer detayları belirleyebilirsiniz.

Nifty Gateway nasıl kullanılır? Nifty Gateway’e nasıl üye olunur?

Nifty Gateway dijital sanat eserleri alıp satmak için kullanılan bir dijital pazar yeridir. Bunun için kripto varlığınızın olmasına gerek yoktur, kredi kartınızla da alışveriş yapabilirsiniz.

Nifty Gateway’e üye olduktan sonra “market place” yani pazar yerine girerek dilediğiniz ürünü yani sitenin kendi içinde “nifty” olarak adlandırılan dijital sanat eserlerini seçerek kredi kartınızla sipariş verebilirsiniz. Eğer kredi kartınızı doğrudan site içerisinde kullanmak istemiyorsanız, güvenli bir dijital cüzdan uygulaması olan Metamask Wallet kullanabilirsiniz.

Nifty Gateway’de NFT satmak için de aynı şekilde pazar yeri bölümünden satışa kendi sahip olduğunuz NFT varlığınızı ekleyebilirsiniz. Satışlardan kazandıklarınız Metamask Wallet hesabınıza USDC olarak eklenecektir.

Nifty Gateway arayüzü.
Rarible nedir? Rarible nasıl kullanılır?

Rarible dijital sanat kolleksiyonlarının NFT token olarak satışa sunulduğu bir açık pazar yeridir. Rarible’da NFT sanat eserleri açık arttırmayla ya da sabit fiyatla satılabilmekte.

Öncelikle Rarible web sitesi üzerinden Rarible Connect Wallet’e tıklıyoruz.

Metamask, Fortmatic, WalletConnect ya da WalletLink gibi bir cüzdan uygulamasıyla Rarible hesabımızı eşleştiriyoruz.

Gerekli onaylamaları yaptıktan sonra sağ üstten “Preferences” sekmesinden kullanıcı adınızı ve profilinizi oluşturup işlemi tamamlıyoruz.

Ana ekranda tıpkı bir e-ticaret sitesinde gezer gibi NFT sanat eserleri arasında dolaşarak seçim yapabilirsiniz. Almak istediğiniz NFT’nin ETH karşılığı fiyatı altında yazacaktır. Ödemenizi yaptıktan sonra söz konusu NFT’nin yeni sahibi artık sizsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kripto parayla çiğ köfte satıyor: Elon Musk'ı Adana'ya davet etti

Yeni sanat eserinizi verilen bağlantıdan indirebilirsiniz.

Rarible arayüzü.
Opensea nedir, Opensea nasıl üye olunur? Nasıl kullanılır?

Opensea, NFT varlıklar için merkeziyetsiz bir pazar yeridir. Oyun itemleri gibi dijital varlıklar ve NFT sanat eserleri buradan alınıp satılabilir.

Metamask veya Coinbase Wallet aracılığıyla Opensea pazar yerinde alım satım yapabilirsiniz.

Opensea sitesinde sağ üstteki “My Profile” linkine ve daha sonra “sign in” butonuna tıklayarak Metamask Wallet ile eşleyebilirsiniz.

Daha sonra site içinde aynı bir e-ticaret sitesinde gezer gibi gezinerek, almak istediğiniz NFT veya diğer dijital varlıklara göz atabilirsiniz. Alışveriş yapmak için Metamask cüzdanınızda ETH olması gerekiyor, unutmayın.

Açık arttırmada satılan ürünler için teklif verebilir ya da doğrudan liste fiyatı ile satılan ürünleri satın alabilirsiniz.

Opensea’da nasıl NFT satılır?

“My Profile” kısmının altındaki “Sell” linkine tıklayın.

Cüzdanınızda bulunan satılabilir dijital varlığınızı seçerek “set price” seçeneği ile sabit fiyat koyabilir ya da “highest bid” seçeneği ile açık arttırmaya çıkarabilirsiniz.

Bunun için Metamask sizden bir miktar komisyon alacak, ilgili ekranlara onay verdikten sonra ürününüz satışa sunulacaktır.

OpenSea’de satışta olan Frida Breaks the Internet adlı NFT.

SuperRare nedir, nasıl kullanılır, nasıl üye olunur?

SuperRare, blok zincir tabanlı dijital sanat eserlerinin alınıp satılabildiği bir sosyal ağdır. SuperRare aracılığı ile hem NFT oluşturabilir, hem de NFT alıp satabilirsiniz.

SuperRare platformunu kullanmak için MetaMask cüzdan bağlantısına ihtiyacınız vardır.

SuperRare sitesine üye olduktan sonra MetaMask cüzdanınızı bağlayıp hesabınızı aktif ederek, NFT ve diğer dijital sanat eserlerini, dijital varlıkları alıp satabilir ya da kolleksiyonunuzu HODL edebilirsiniz.

MetaMask Wallet nedir, MetaMask Cüzdan nasıl kullanılır?

Bahsettiğimiz neredeyse tüm NFT alım satım platformlarında, ödeme yapabilmek ve ödeme alabilmek için bir aracı cüzdan uygulamasına ihtiyacınız vardır.

Çünkü bu pazar yerleri merkeziyetsiz, yani arkalarında bir şirketin vs. olmadığı platformlardır. Bu nedenle kredi kartıyla ödeme gibi ödeme yöntemleri desteklenmez. Bunun yerine kripto paralarla alışveriş yapılabilir. Kripto parayla alışveriş yapabilmek için de bir cüzdana ihtiyacınız vardır.

İlginizi Çekebilir:  Beeple'ın NFT'si rekor fiyata satıldı: 5 bin günde tamamlanan eser 69 milyon dolara alıcı buldu

İşte MetaMask gibi güvenli cüzdan uygulamaları, alışveriş yapacağınız bu platformlarla aranızda köprü oluşturur ve aynı zamanda gerçekten de “cüzdan” görevi görür. Cüzdanınızdaki dijital varlığınızı harcar ya da kazandığınız dijital varlığınızı cüzdanınıza atarsınız.

MetaMask, tarayıcı üzerinden çalışan ve Ethereum ile ödeme yapabilmenizi ve ödeme alabilmenizi sağlayan bir dijital para cüzdanıdır. Firefox, Opera, Chrome, Brave gibi internet tarayıcılar üzerinden uygulama olarak kullanılabilir.

Ayrıca akıllı telefonlarınızda da MetaMask cüzdan uygulamasını kullanabilirsiniz.

MetaMask Wallet, ETH ağında geliştirilen tüm token’leri destekler.

MetaMask cüzdanın tarayıcı eklentileri sayesinde, yukarıda saydığımız NFT ve dijital varlık alım satım yerlerinde cüzdan kodu ekleme, QR kodu tanıtma, cüzdandan para aktarma gibi işlemlerle uğraşmazsınız.

Öncelikle tarayıcınızın uygulama / uzantı bölümüne MetaMask Wallet yazarak indirmeniz ve kurmanız gerekiyor.

Burada dikkat etmeniz en önemli şey, dolandırıcılık ihtimaline karşı, mutlaka tarayıcının kendi içinden ya da https://metamask.io adresinden indirmeniz.

Uzantıyı kurup çalıştırınca size daha önce bir MetaMask cüzdanınız olup olmadığını soracak. Evet ise eski cüzdanınızı içeri aktarmanız ya da yeni bir cüzdan oluşturmanız arasında seçim yapacaksınız.

Şifrenizi belirleyin ve size verilen 12 kelimelik tohum kodlarını mutlaka saklayın.

Akıllı telefonlarınızın uygulama marketlerinden de IOS ve Android için MetaMask Wallet uygulamasını indirebilirsiniz.

Eğer MetaMask cüzdanınızı Binance Smart Chain tabanlı uygulamalarla birlikte de kullanmak istiyorsanız “Settings” sayfasından “Networtks”, oradan da “Add Network” diyerek ilgili alanları doldurmanız gerekiyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.