Nijerya Merkez Bankası’ndan üst düzey bir yetkili, finans kuruluşlarının kripto şirketleriyle ticaret yapmasının yasaklandığını, ancak insanların kripto para alım satımı yapmaya devam edebileceğini söyledi.

CBN yetkilisi Adamu Lamtek, bankanın bankacılık sektörünü kripto para birimlerinden koruduğunu söyledi ve kripto ticaretinin kendisini yasaklamadıklarını ifade etti. Bu açıklama, Nijerya merkez bankasının tüm bankalara kripto para satın alan, satan veya ticaretini yapan müşteriler için hizmetlerini derhal iptal etmelerini söylemesinden bir aydan fazla bir süre sonra geldi.

Lamtek, ülke basınına yaptığı değerlendirmede “Kripto para birimlerinin kullanımına kısıtlamalar getirmedi ve insanları ticaret yapmaktan caydırmıyoruz. Yaptığımız şey, bankacılık sektöründeki kripto para birimleri üzerindeki işlemleri yasaklamaktı.” şeklinde konuştu.

Nijerya Merkez Bankası, geçtiğimiz ay yayınladığı açıklamada kripto para işlemlerinin taşıdığı yüksek risk dışında bir açıklama yapmazken ticaret yasaklarının derhal yürürlüğe gireceğini belirtti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.