Geçen hafta kripto para piyasası için çalkantılı geçti ve Bitcoin yüzde 12’ye yakın bir düşüşle seviyelerine kadar geriledi. BTC’nin bu düşüşü diğer altcoin’lerde de yüzde 10’dan fazla gerilemeye yol açtı. Analistlerin hâlâ bullish olarak gördüğü kripto para piyasasının Nisan ayında izlenecek ve yükselmesi muhtemel kripto para birimlerinden bazılarına sizler için göz atalım.

Not: Kripto paralar riskli varlıklardır. Kişinin yatırım kararları kendi sorumluluğundadır. Gazetecoin.com ve bünyesinde bulunan içerik yazarları kişinin kendi yatırımından dolayı hiçbir sorumluluk almaz ve kesinlikle sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para Bitcoin nereye giderse gitsin, bütün piyasanın onu takip ettiğini ve ona endeksli olduğu aşikâr. Oran eşit olmasa da, BTC mevcut boğa koşusunun çoğu için piyasanın yönünü yeniden belirledi.

Geçtiğimiz hafta, Tesla’dan büyük bir duyuru yaptı ve dev elektrikli araç üreticisi, kullanıcıların artık Tesla otomobil için BTC ile ödeme yapabileceğini açıkladı. Tesla CEO’su Elon Musk bunu tweetledi ve sonuç olarak piyasa yükseldi. Ancak beklenen yükseliş ivmesi gerçeklemedi ve kısa bir süre sonra BTC yaklaşık 50 bin dolara kadar düştü. En büyük kripto para burada sağlam bir destek buldu ve kısa sürede kendisini toparlayarak 56 bin dolar seviyelerine geri yükseldi.

BTC, 55 bin dolarlık ilk ciddi direncin üzerine çıktı ve bundan sonra yönünü 57 bin 700 seviyelerine çevirdi. Bitcoin bunda başarılı olursa, yolu gözlenen 60 bin dolar fiyatını ve bundan sonra da yaklaşık 62 bin dolar’ı olarak test etmesini bekleyebiliriz.

  • Cardano (ADA)

Bitcoin’den sonra ikinci izlenmesi gereken kripto para Cardano (ADA). Son iki aydır en iyi performans gösterenlerden biri olan ve birçok kişinin Cardano’nun henüz akıllı sözleşme yeteneklerine sahip olmadığı için ADA’nın artışının tamamen spekülatif olduğunu iddia etmesine rağmen piyasada yatırım haberleriyle büyük potansiyel olduğu düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir:  Güney Amerika'nın ilk ve en büyük Bitcoin ETF'i, Brezilya borsasında işlem görmeye başladı

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Cardano’nun temellerinden yoksun olduğu argümanını çürütmeyi, zaten sahip oldukları sayısız ortaklığı ve protokolün sağlam temelini geçtiğimiz günlerde özetleme çabasına girişti. Hoskinson, kullanıcıların Cardano’da akıllı sözleşmeler oluşturmasına ve dağıtmasına izin verecek bir test ağı için bir zaman çizelgesi koydu.

Yukarıdakilerin tümü göz önünde bulundurulduğunda, fiyat tam olarak bir hafta önce olduğu yerde ve ADA Bitcoin’in düşüşünden sonra hızlı ve kararlı bir şekilde toparlandı. Geçtiğimiz birkaç gün içinde bu hareketleri yapan ADA’nın piyasa yönünün yukarı olduğu düşünülebilir.

Binance Coin (BNB), bu yıl 350 dolara yükselerek yatırımcılarına etkileyici kazançlar sağlayan bir başrol oyuncusu oldu denebilir. Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, kripto para birimi 290 ile 240 dolar arasında bir aralıkta işlem gördü. Bu Perşembe gerçekleşen bir istisna dışında, BNB’nin şimdiye kadarki genel seyri buydu.

BNB’de 2021 yılındaki ilk coin yakma işlemi yaklaşıyor. Nisan’ın ilk günlerinde gerçekleşmesi beklenen coin yakma işleminden sonra üçüncü en büyük kripto para birimi olan BNB, arzını azaltarak bunu fiyata yansıtmayı plânlıyor. Bu kripto para için bir katalizör görevi görebilir. Son birkaç ay özellikle dalgalı geçen yatırımcılar için bu hamle olabilir.

  • UniSwap (Unı)

DeFi Pulse’a göre, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle Uniswap (UNI), şu anda en fazla varlığın içinde kilitlendiği, önde gelen merkezi olmayan borsa ve otomatik piyasa yapıcısı. Governance Token, DeFi’ın merkeziyetsiz olmasını başkasının yönetmemesini sağlayan dağıtık sistemi işleten bir token.

UniSwap borsasını kullanan kişilere geçen yıl dağıtılan governance token (yönetişim token) olarak bilinen UniSwap, şu anda 28 dolar’dan işlem görüyor, bu da airdrop ile kullanıcılara dağıtılan 400 UNI’nin şu anda neredeyse 12.000 dolar değerinde olduğu anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir:  Maduro'nun hayâllerini süsleyen altınlara İngilizler engel oldu!

Son bir haftada UNI’nin değeri 32 dolar seviyelerinden 27 dolara kadar düştü. 24 Mart’ta, uzun zamandır beklenen Uniswap V3’ün teknik özellikleri göz önüne alındığında DEX’i (merkeziyetsiz borsa) en esnek ve sermaye açısından en verimli otomatik piyasa yapıcıya dönüştürmeyi amaçlayan temel bir güncelleme olark öne çıkıyor. Layer-one Ethereum mainnet lansmanının hedefi 5 Mayıs, İyimserlik üzerine L2 dağıtımı bundan kısa bir süre sonra yapılacak. Bu kesinlikle proje için büyük bir kilometre taşı ve toplam değerlemesine yansımaya başlaması o kadar da şaşırtıcı olmayabilir.

  • Solana (SOL)

Solana (SOL), saniyede çok fazla işlem ve çok düşük işlem ücretleri sunan, ölçeklenebilir bir blockchain altyapısını öne çıkarıyor. Ethereum’un çok yüksek ücretleri ve yavaş işlem yapısıyla karşılaştırıldığında, yatırımcılar alternatifler arıyor ve bu alternatiflerden biri de yukarıda belirttiğimiz özellikler yüzünden Solana olabiliyor. Belki de 2021’de en trend olan projelerden biri olmasının nedeni bu denebilir.

1 Ocak’ta SOL, 0,55 dolar civarında işlem görürken bugünkü yükselişiyle 19 dolara kadar çıkarak % 3,350’lük bir yükseliş sağladı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!