Birçoğumuz, fiat para dünyasının doğal bir uzantısı olduğu için kripto para dünyasında coin ve token fikrine alışkınız. Onları satın alıyor, saklıyor, ödünç alıyoruz ve alışkın olduğumuz ekonomik hayatta kullanıyoruz. Ancak NFT yani Non Fungible Token’lara bir miktar yabancı sayılırız. Non Fungible tokens (NFT) nedir? sorusu şu dönem sıkça aratılmaya başlandı.

Ethereum blokzincirinde toplanabilir tokenların nasıl yaratılacağını açıklayan bir standart olarak tanımlanan ERC 721 yani daha bilinir adıyla Non Fungible Tokens, 2017 yılından beri var ancak Ethereum’un daha da popülerleştiği şu günlerde ilgi çekmeye başladı.

Non Fungible Tokens nedir? NFT detayları…

  • Ethereum blockhain’inde yer alır.
  • Benzersiz bir veri koleksiyonuna sahiptir ve sahibine özgü tanımlıdır.
  • Bitcoin veya Ethereum gibi fungible yani benzersiz olmadığı için birbirleriyle takas edilemezler.
  • Bitcoin 0.0005 gibi satoshi’lere bölünebilirken, non-fungible token tek birimdir.
  • Non-fungible token’lar, dünyada koleksiyonu yapılabilen dijital varlıklar yaratmış ve blockchain tabanlı oyunlar için olanak sağlamıştır.
  • ‘Gerçek dünyada’ bir fungible varlık örneği 1 dolar olacaktır. Mesela eğer birine bir dolar ödünç verirseniz, size farklı bir dolar vermesi gerekir bu onun fungible olduğunu söyler. Ancak non fungible tokenlarda bu durum tam tersidir.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!