Yüksek miktarda Bitcoin‘e sahip olduğu bilinen Bitcoin madenciliği şirketi Riot Blockchain, Whinstone’u 651 milyon dolara satın aldı. Riot, ödemeyi 80 milyon dolar nakit ve 11.8 milyon Riot hissesi şeklinde yapacak.

Bir Avrupa veri altyapısı şirketi olan Northern Data AG, sahibi olduğu ABD’deki yan kuruluşu Whinstone Inc.’i halka açık bir Bitcoin madencilik şirketi olan Riot Blockchain’e sattı. Riot Blockchain, Whinstone’un Teksas’ta dünyanın en büyük veri merkezi iddiasıyla inşa edilecek olan madencilik operasyonlarının kontrolünü ele geçirmiş olacak.

Northern Data, veri merkezlerini işleten Whinstone’u Kuzey Amerika’daki en büyük veri merkezini ve dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği tesisini oluşturmak için Kasım 2019’da satın almıştı.

Teksas Bitcoin madencilik cenneti oluyor

Texas Rockdale’da 100 dönümlük arazi üzerine kurulu bir gigawattlık tesisin inşası 2020’nin sonunda tamamlanacaktı. Whinstone’un Facebook sayfasında yayınlanan videolar, COVID-19 salgınının yol açtığı zorluklara rağmen önemli ilerleme kaydettiğini gösteriyor. Northern Data’ya göre, veri merkezi halihazırda faal durumda, ancak burada herhangi bir Bitcoin madenciliği yapılıp yapılmadığı belirsiz.

Northern Data, satıştan elde ettiği geliri dünya çapında “yüksek performanslı bilgi işlem” sistemlerini genişletmek için kullanmayı planlıyor.

Riot Blockchain, Teksas’a odaklanan tek Bitcoin madencilik şirketi değil. Dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği firmalarından biri olan Çinli madencilik şirketi Bitmain, Whinstone’un operasyonunun bulunduğu caddenin karşısındaki karşısındaki Alcoa alüminyum fabrikasında operasyonlar başlattı. PayPal’ın kurucu ortağı Peter Thiel’ın desteklediği Layer1‘in Batı Teksas’ta bir fabrikası var. Yakında Texas’ta arazi satın alan Kanadalı madencilik firması Argo Blockchain de bu çalışmalara katılabilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!