Norveç İklim ve Çevre Bakanı Sveinung Rotevatn.

Dünyanın en yenilenebilir enerji odaklı hükümetlerinden birinin çevre politikalarını yürüten Norveç İklim ve Çevre Bakanı Sveinung Rotevatn, Bitcoin‘i “bir değer deposu için çok uygun” olarak görüyor. Rotevatn, yıllar önce satın aldığı bir miktar Bitcoin’i ise HODL ettiğini yani elinde tuttuğunu söyleyerek satmayı düşünmediğini ifade etti.

Katıldığı bir podcast yayınında Bitcoin’in çevresel sorunlara yola açtığı konusuyla ilgili konuşan Bakan Sveinung Rotevatn, birkaç sene önce aldığı Bitcoin’lerini bir ‘değer deposu’ olarak gördüğünü ve BTC’yi tam olarak o şekilde görmenin yanlış olduğunu ifade etti.

Norveç’in Bitcoin konusuna diğer ülkelere nazaran daha olumlu baktığı söylenebilir. Geçtiğimiz haftalarda Norveç’in büyük sanayi şirketlerinden Aker ASA, Bitcoin aldıklarını açıklamış ve blokzinciri teknolojisine yatırım yapmak üzere yeni bir şirket kurduklarını duyurmuştu.

Bitcoin, enerji ve çevre kirliliği

Bitcoin üretimi için harcanan enerji ve çevrecilerin iddia ettiği kirlilik yaydığı konusu Bitcoin var olduğundan beri bir tartışma konusu. Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre Bitcoin üretimi için bilgisayarlar tarafından bir yılda harcanan enerjinin Türkiye’nin yıllık elektrik tüketiminin yüzde 40’ını aştığı kayıtlara geçirilmişti. Öte yandan Microsoft’un kurucusu Bill Gates de Bitcoin’in çevreye verdiği zarar nedeniyle kaçınılması gereken bir yatırım olduğunu açıklamıştı.

Bazı doğa savunucuları Bitcoin’in aşırı elektrik tükettiğini ve çevreyi kirlettiğini iddia ederken, Bitcoin savunucuları ise BTC madenciliği sırasında harcanan elektriğin veya çevreye verdiği zararın herhangi bir üretim bandına üretilen şeyden farksız hatta çevreye daha az zarar verdiğini söylüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!