Norveç’te vergi otoriteleri, kripto para alım satımı yapan ya da elinde tutan vatandaşlarını, kazançlarını ülkenin vergi beyannamesi verme tarihinden önce gelirlerini beyan etmeleri konusunda uyardı. Eğer yapılmaması durumunda ise kullanıcıların “ek vergi ödenmesine” neden olabileceği ifade edildi.

Geçen yılın son aylarından itibaren, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların fiyatlarının yükselmesiyle, dünyanın dört bir yanındaki vergi makamları dikkatlerini kripto sahiplerine odaklandı. Norveç Vergi İdaresi (NTA), 30 Nisan tarihinden önce kişilerin vergi beyannamelerini doldurması için bir uyarı yayınladı.

Norveç Vergi Dairesi, şu ana kadar 2020’de kripto paraya sahip olan yaklaşık 70.000 kişi olduğunu açıkladı ancak gerçekte bu sayı çok daha yüksek olabilir. Norveç’teki tahmini kripto kullanıcısı sayısı 190.000 ile 235.000 arasında olduğu düşünülüyor ve bunlardan sadece 4.700’ü vergi beyannamesi vermiş durumda.

NTA kıdemli danışmanı Marius Johansen’e göre, bu boşluk büyük olasılıkla “bazı kripto sahiplerinin vergi beyannamesini kripto para kazançlarından önce doldurduğundan kaynaklanıyor. Johansen’e göre, insanlar kazanç ve kayıplarını vergi dairesine bildirme sorumluluğunu kendilerinin alması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.