Yerel kaynakların aktardığına göre Norveçli milyarder ve fon yöneticisi Ole Andreas Halvorsen, enerjiyi azaltma odaklı ürünler üreten kripto para madenciliği donanım şirketi HarmonyChain’e yatırım yapıyor.

6.8 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin 349. insanı, Norveç’in ise en zengin dördüncü adamı olan Halvorsen’in, mevcut donanımların harcadığı enerjiden %300 ilâ %500 daha az enerji harcayacağını iddia eden ve bu yönde çalışmaları bulunan özel entegre devre (ASIC) madencilik çipleri oluşturan şirketin çalışmalarına ‘hayran’ kaldığı ifade ediliyor.

Connecticut merkezli hedge fonu Viking Global Investors’ın fon yöneticisi ve kurucu ortağı olan 60 yaşındaki yatırımcının, Harmonychain adlı kripto para odaklı bir firmaya yatırım yaptığı ortaya çıktı. Halvorsen, Norveç bölgesinden Kjell Inge Røkke, Bjørn Dæhlie ve Arne Fredly gibi yatırımcılarla kripto alanına fon yatırımı yapan bir dizi tanınmış yatırımcı arasına katılmış durumda.

Halvorsen, dünya çapında en çok kazanan hedge fon yöneticilerinden biri olarak kabul ediliyor ve Forbes’e göre dünyadaki 11. sıradaki hedge fon yöneticisi pozisyonunda.

Harmonychain’in madenciliğinde yapay zeka detayı

Teodor Stig-Matz tarafından aktarılan habere göre, Harmonychain’in Oslo Borsası’nda listelenmesi gerekiyordu ancak Oslo Borsası’ndaki listelemenin sebebi bilinmeyen bir konudan dolayı ertelendiği ifade ediliyor.

Harmonychain web sitesinde, firmanın mikroçipleri hakkında da birçok ilginç iddia var. Şirket, “çift amaçlı Yapay Zeka (AI) ve Scrypt algoritması ASIC Süper bilgisayar mikroçipi” geliştirmenin aşamasında. Eğer bunu gerçekleştirirse madencilik ekosistemine bambaşka bir boyut getirebilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!