Bitcoin’e olan kurumsal ilgi devam ediyor. Bu kez haber İskandinav ülkesi Norveç’ten geldi. Dünyanın en zengin insanlarından olan Norveçli petrol milyarderi yüzde 66 hissesine sahip olduğu 17 yıllık Aker ASA şirketinin sahibi, Kjell Inge Rokke, Bitcoin yatırımları için yeni bir şirket kurdurdu. Seetee adındaki şirket, 1.170 Bitcoin’e sahip olduklarını açıkladı ve bunları uzun süre ‘hodl’ edeceklerini belirtti. Seetee’nin Bitcoin ve blockchain yatırımlarında bulunmaya da devam edeceği ve başlangıç sermayesinin ise 58 bin dolar civarında olduğu bildirildi.

Bitcoin’in, mevcut finansal sisteme ve merkez bankacılığına karşı çok güçlü bir şekilde karşı çıktığını ve merkez bankalarının ve finansal sistemin bozulmasına karşı en iyi savunmanın olacağına bahse girebileceğini ifade eden Rokke, hissedarlarıyla paylaştığı mektupta Bitcoin’in geleceğinin çok uzun olduğunu belirtti ve satın aldıkları BTC’leri uzun süre ellerinde tutacaklarını ifade etti.

“Bitcoin sıfıra da gidebilir. Ama aynı zamanda yeni bir parasal mimarinin çekirdeği de olabilir” diyen 62 yaşındaki milyarder iş insanı, bu nedenle “Bitcoin hakkında en çok şey bilenler, gelecekteki başarısının neredeyse kaçınılmaz olduğuna inanıyor” şeklinde konuştu.

Bitcoin’e özel şirket kurdu

5.5 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin insanları sıralamasında 1267. basamakta yer alan Rokke, sahibi olduğu Aker ASA Holding’inin resmi açıklamasında Sadece Bitcoin ekosistemindeki projelere ve şirketlere yatırım yapmaya odaklanacak ve tüm likit yatırım yapılabilir varlıklarını Bitcoin‘de tutacak yeni bir şirket olan Seetee AS’yi (“Seetee”), başlangıçta 500 milyon NOK yani 58 bin dolarlık sermaye ile kurulduğunu duyurdu.

Seetee, toplamda yol haritası olarak şu maddeleri kendisine amaç belledi…

  • Öncelikli hedef, Bitcoin’e yatırım yapmaya ve Bitcoin’e sahip olmak,
  • Bitcoin’e ve daha geniş blok zinciri topluluğuna katılmaya ve önde gelen oyuncularla ortaklıklar kurmak,
  • Bitcoin doğrulama işlemlerini başlatmak,
  • Bitcoin’de inovasyon projeleri ve şirketler inşa etmeye ve bunlara yatırım yapmaya odaklanacak blok zinciri ekosistemini kurmak,
İlginizi Çekebilir:  İlginç Bitcoin ve ABD Doları yorumu: Durum ABD İç Savaşı'ndan önceki gibi

Seetee, endüstriyel yazılım, fintech ve yeşil enerji değer zincirlerindeki çalışmalarla Aker Grubu bünyesinde geliştirilen yetenekleri temel alarak bu fırsatları değerlendirecek. Bu, Seetee’ye Bitcoin’de ve daha geniş ekosistemde siber güvenlik, finansal işlemler ve emisyonsuz doğrulama işlemleri alanlarında da yenilikleri takip edecek.

Blockstream ile Bitcoin anlaşması imzalandı

Seetee, girişimlerini hızlandırmak için diğer şirketlerle aktif olarak ortak olacak. Bu amaçla Seetee, Bitcoin ve blockchain teknolojisinde küresel bir lider olan Blockstream ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Blockstream, şirketlere üretimdeki en olgun, iyi test edilmiş ve güvenli blockchain teknolojisine erişim sağlıyor ve yeni uygulamaları desteklemek için birlikte çalışabilir yan zincirler aracılığıyla genişletilen Bitcoin protokolü ve sektördeki en deneyimli ekipler istihdam ediyor. Açıklamada işbirliği, başlangıçta madencilik operasyonlarına odaklanacak ve Blockstream’in blockchain teknolojisi ve Aker’in endüstriyel mirası üzerine inşa edilerek daha da geliştirileceği ifade edildi.

Deniz ürünleri, inşaat ve petrol alanında faaliyet gösteren Aker ASA Holding, Norveç’in başkenti Oslo’da kurulan 27 bine yakın çalışanıyla Norveç’in en büyük holdinglerinden biri konumunda.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.