New York Üniversitesi Stern School of Business’ta ekonomi profesörü ve Roubini Macro Associates’in CEO’su olan 2008 krizini bilerek dünyada büyük sansasyon yaratan Nouriel Roubini, Bitcoin‘i ve ekonomiyle ilgili son gelişmeleri Yahoo’ya değerlendirdi. Geçtiğimiz aya kadar Bitcoin’i kumar olarak nitelendiren Roubini, şimdi Bitcoin’i bir değer saklama aracı olarak tanımlanabileceğini ifade etti.

Yahoo’dan Adam Shapiro ile gerçekleştirdiği röportajda Kriz Kahini Roubini, ABD’deki işsizlik verileri ve FED’in piyasaya enjekte ettiği likidite hakkında konuştu ve “Biliyorsunuz, Fed kendi payına düşeni yaptı, ancak Fed bile para politikasının yapabileceklerinin sınırları olduğuna ve teşvikin maliye politikasından gelmesi gerektiğine inanıyor çünkü paramızdaki kurşunlarımız tükeniyor. Ve parasal taraf, reel ekonomiyi canlandırmaktan çok, varlık fiyatlarını canlandırıyor. İster V, ister U veya W olsun, toparlanmanın şeklinden bahsediyoruz. Bu kesinlikle çoğu insanın K dediği şeydir, çünkü istikrarlı işleri, beyaz yakalı ve finansal varlıkları olanların artık işler, gelirleri var ve özsermaye servetleri gibi finansal varlıkları değerleniyor” dedi.

Nourel Roubini, Bitcoin ile ilgili 180 derece dönüş yaptı

Roubini, Adam Shapiro’nun Bitcoin ile ilgili sorduğu “Piyasalardan ve ayrıca farklı varlık sınıflarından bahsetmek istiyorum. Özellikle son zamanlarda çok ilgi görenlerden biri de Bitcoin. Ve şimdi baktığımda fiyat, bir Bitcoin için 15.378 $ ‘ın üzerinde. Kripto para birimi hakkındaki görüşünüz nedir?” sorusuna kripto para ile ilgilenenleri şoke edecek bir cevap verdi.

Ünlü ekonomist, Bitcoin için “Öncelikle, kripto para biriminin yanlış bir isim olduğunu belirttim, çünkü bir şeyin para birimi olması için bir hesap birimi olması gerekir. Hiçbir şey Bitcoin veya başka bir kripto para biriminde fiyatlandırılmaz. Tek bir pay olmanız gerekiyor ve bu kadar çok token’la tek bir payınız yok. Ölçeklenebilir bir ödeme aracı olmalısınız ve Bitcoin ile saniyede yalnızca beş işlem yapabilirsiniz. Visa Network ile 25.000 kazanabilirsiniz. Ve çok değişken olmayan istikrarlı bir değer deposu olmalısınız.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Tom Lee'den yeni Bitcoin-FOMO iddiası!

“Bitcoin para birimi değil ama değer deposu”

Roubini, “Şimdi, ilk birkaç kritere göre, Bitcoin bir para birimi değil. Belki kısmi bir değer deposu, çünkü shitcoin dediğim binlerce coin’den farklı olarak, o kadar kolay küçümsenemez çünkü Bitcoin arzının zamanla ne kadar artacağına karar veren en azından bir algoritması var.” ifadelerini kullandı.

Ünlü ekonomist, merkez bankalarının dijital para girişimleri ile ilgili de “Peki bu varlık sınıfının geleceği nedir? Benim görüşüme göre ölçeklenebilir değil, güvenli değil, merkeziyetsiz değil, para birimi değil. Hatırlayın, birçok merkez bankası, şu an Çinlilerle, İsveçlilerle, ama hatta Euro bölgesine baktığımızda merkez bankaları, dijital para birimi geliştiriyor. Bir merkez bankası dijital para birimine sahip olduğunuzda, her birey ödeme yapmak için merkez bankasındaki bir hesabı kullanabilir.” şeklinde görüş belirtti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.