2021 yılına hızlı bir giriş yapan Bitcoin rekor kırıp piyasayı domine ederken, bugün kısa bir süre içerisinde yüzde 18 düşüşle 33 bin dolar civarlarından 29 bin dolar sularına iniş yaptı. Bu piyasada kısa süreli bir panik dalgası yaşatırken bu düşüşle ilgili dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini’den yorum geldi. Bitcoin’i ‘balon’ olarak nitelendiren Roubini, yine Bitcoin’i eleştiren bir açıklamaya imzasını attı.

2008 krizini bilen ‘kâhin ekonomist olarak da bilinen Nouriel Roubini, Bitcoin‘in son düşüşüyle ilgili bir tweet attı ve “Bitcoin ortada herhangi bir haber olmadan 34 bin dolardan 24 bin dolara düştü. Bu, fiat Tether günlük ihracı, büyük pompalama (pump) ve boşaltma (dump) plânları ve balinalar aracılığıyla tamamen manipüle edilen, sıfır içsel veya temel değere sahip sahte bir varlık üzerindeki toplamda mantıksız bir balondur.” yorumunda bulundu.

“Bir sabah uyandıklarında kan banyosuna dönecek”

Bitcoin’i “içsel değeri olmayan” bir varlık olarak tanımlayan Nobel ödüllü ekonomist, Tether, pump-dump dalgaları ve balinalar tarafından manipüle edildiğini söyledi ve “30 bin doların biraz üzerine çıktığında fiat para birimi Tether ile baskılayarak Bitcoin’i manipüle ettiler, regülatörler ve yetkili makamların yakında bunu çözdüğünde bir sabah uyandıklarında ortalık kan banyosuna dönecek.” dedi.

Tecrübeli ekonomistin bu tweeti sonrası bazı kullanıcılardan onun yorumuna, ‘Yaşlı adam Bitcoin’e küfrediyor’, Teşekkürler beni Bitcoin dışındaki diğer varlıklara yatırımdan vazgeçirdiğin şeklinde esprili cevaplar geldi.

Roubini, ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın kripto para endüstrisinin canına okuyacağını belirterek amansız bir mücadele başlatacağını da ifade etmişti.

Koronavirüs pandemisiyle ilgili yorumlarda bulunan Roubini, COVID-19 nedeniyle küresel ekonominin derin bir krize girdiğini ifade etmiş ve toparlanmanın uzun yıllar alacağı uyarısında bulunmuştu.

İlginizi Çekebilir:  İngiliz polisi, uyuşturucu operasyonunda esrar yerine karşısında Bitcoin madencilik tesisi buldu
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.