Dünyanın en büyük grafik işlemci üreticisi Nvidia, yatırımcılarının şirkete açtığı 1 milyar dolarlık kripto madenciliği yaptığı iddiasına karşı davayı kazandı.

Ekran kartlarına yatırım yapan bir grup yatırımcı Nvidia’nın kendilerini zarara uğrattığını iddia etmişti ancak yatırımcılar, davada yargıçı ikna edemedi ve Nvidia, 2018’den beri süren 1 milyar dolarlık davayı kazanmayı başardı.

Yargıç Haywood Gilliam, iddiaların altının dolu olmadığını ve sanıkların en azından kasıtlı veya bilinçli bir pervasızlıkla davranmadıklarını belirtti ve sanıkların davaya itiraz edemeyeceğini söyledi.

Nvidia/yatırımcı davasında ne olmuştu?

2018 yılında Schall hukuk bürosu ekran kartlarına en az 100 bin dolar yatırım yapan kripto para madencilerini organize ederek Nvidia’a dava açtı. Davada kripto para piyasasının patlama yaptığı dönemde Nvidia’nın tüketicileri yanıltıcı açıklamalar yaptığı ve zarara uğrattığı iddia etmişti.

Nvidia, 2018 yılında ekran kartlarının karaborsaya düştüğü dönemde her şeyin kontrol altında olduğunu açıklamış ve arz-talepte herhangi bir sorunun yaşanmadığını açıklamıştı. Bu açıklama sonrası daha fazla ekran kartı satın alan yatırımcılar, kripto para piyasalarının çöküşü sonrasında yüksek fiyattan kart satın alarak kurdukları madencilik sistemlerini satamayınca mağdur duruma düştüler. Bunu takiben dava açılmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.