NASDAQ’ta listelenen Kaliforniya merkezli dünyanın en büyük grafik işlemci üreticisi Nvidia, kripto para piyasasının iki numarası Ethereum madenciliğine özel yeni RTX 3060 grafik işlemcisini tanıttı.

2017’deki boğa sezonuna hazırlıksız yakalanan Nvidia, 2021’deki müthiş yükselişte kendini kripto endüstrisine adapte etmiş görünüyor. ETH madencileri, Ocak ayında yaklaşık 800 milyon dolar gelir elde etmişti. Nvidia, Ethereum kripto para madenciliği yapmak için ürettiği yeni RTX 3060 grafik kartlarını kasıtlı olarak daha az verimli hale getiriyor. GPU’ların bu ayın sonlarında piyasaya sürülmesine eşlik edecek yeni sürücüler, kripto para birimi madenciliği için yazılım algılamayı kullanarak Ethereum madenciliğinin hash oranını yaklaşık yüzde 50 azaltacak.

GeForce’u destekleyecek yeni sistem: Cryptocurrency Mining Processor (CMP)

“GeForce GPU’ları oyuncular için tasarladık ve oyuncular daha fazlasını istiyor” diyen Nvidia Global GeForce pazarlama başkanı Matt Wuebbling,. “Yine de Nvidia GPU’lar programlanabilir. Kullanıcılar, hava durumu simülasyonu ve gen dizilemeden derin öğrenmeye ve robotiklere kadar sürekli yeni uygulamalar keşfediyorlar. Kripto para madenciliği de bunlardan biri.” sözlerini sarf etti.

Nvidia yönetimi, GeForce ürünlerine yardım etmek için değişiklik yapmak istediği çok açık dev şirket’in kripto para madenciliğine yönelmesini bunun bir kanıtı.

Nvidia, sırf bunun için Cryptocurrency Mining Processor (CMP) yani Kripto Para Madenciliği İşlemcisi Ethereum madenciliğine özel bir grafik işlemcisi geliştirdi. Bunlar, madencilik ve verimlilik için en iyi performansı içerecek, ancak grafikleri hiç kullanmayacaklar. Nvidia, bu CMP ürünlerinin “oyuncular için GeForce GPU’ların kullanılabilirliğini etkilemediğini” söylüyor.

CMP ile Nvidia, kripto madencilerine özel bir sektör oluşturmaya çalışıyor ve bu şekilde bambaşka ürünler üreterek oyun oynayan insanların yaşadığı ‘ekran kartı’ ve dolayısıyla PC sıkıntısını da giderebilecek hamlelere imza atıyor. CMP’nin sürümleri, bu yılın birinci ve ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek.

İlginizi Çekebilir:  Ethereum'da önemli eşik geçildi: 10 milyonuncu blok

Kripto Para Madenciliği Nedir, Türleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.