Nvidia, ana işinin PC oyun GPU’larında olduğu konusunda ısrar etse de kripto para madenciliği donanımına geçişi kazançlı oldu ve bu yıl 155 milyon Euro gelir elde ettiklerini açıkladı.

Bilgisayar çipi üreticisi Nvidia’nın kripto madenciliği donanımına geçişinin karlı olduğu kanıtlandı ve şirket, Crypto Mining Processor (CMP) kartlarından son çeyrekte 155 milyon dolar gelir elde etti.

Gelirlerini bildiren Nvidia, CMP satışlarının bu çeyrekte 400 milyon dolar’a ulaşmasını beklediğini açıkladı. Bu rakamlara rağmen, CEO Jensen Huang, şirketin ana işinin PC oyun donanımı olduğunda ısrar etti. Kripto madencilerinin GeForce oyun GPU’ları yerine Nvidia’nın CMP ürünlerine sadık kalacağını umuyor.

Oyuncuları rahatlatacak açıklama

Nvidia, oyuncuları piyasanın dışına itmek zorunda bırakan ve fiyatların anormal şekilde artmasına yol açan grafik kartlarının fiyatlarında; oyunculardan oluşan çekirdek müşteri tabanı ile kazançlı kripto para madenciliği pazarı arasında bir denge kurmak için mücadele ediyor.

Öte yandan PC oyuncuları ve kripto para madencileri, PC oyunlarında üst düzey grafik işleme için tasarlanan ancak aynı zamanda Ethereum gibi kripto para madenciliği için de kullanılabilen Nvidia’nın GeForce grafik kartlarının sınırlı tedariki için büyük bir rekabet içinde.

“CMP’lerin madencileri tatmin edeceğini ve bunların profesyonel madencilerde kalacağını umuyoruz,” diyen Nvidia CEO’su Huang, “CMP daha iyi verim sağlar ve bunların üretimi oyuncuların kullandığı normal GeForce kartların arzında herhangi bir sorun yaratmayacak.” açıklamasını yaptı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!