TÜİK, ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Ocak 2020’de enflasyon yüzde 1,35 artarak yıllık bazda yüzde 12,15’e yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık bazda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 1,35, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1,84 artış gösterirken, TÜFE, ocakta geçen yılın aralık ayına göre yüzde 1,35, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,15 yükseliş gösterdi.

Zam şampiyonu patlıcan

Zam şampiyonu patlıcan olurken fiyatı yüzde 81.46 artış gösterdi. Fiyatı en çok artan beş ürün %81.46 patlıcan, % 35.81 domates, yüzde 30.90 mandalina, yüzde 24.45 salatalık, %22.38 ile ulaşım hizmet ücreti olurken, fiyatı en çok azalan ilk beş üründe yüzde 14’le kazak, yüzde 13 ile gömlek, yüzde 13 ile elbise, yüzde 13 ile hırka ve yüzde 12 ile kaban olarak listelendi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en düşük artış, yüzde 5 ile eğlence/kültür harcamaları, yüzde 6 ile giyim/ayakkabı ve yüzde 7.5 ile ev eşyasında gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Davos’taki zirvede Türkiye’de enflasyonun tek hanelere düşeceğinin sözünü vermişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Okan Kılıç

Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. 5 yıldır haber ve içerik alanında projelerde yer aldım. Bu 8 yıllık tecrübemi kripto para sektörüne aktarmak için gazetecoin.com’la iş birliğine gittim. Umarım okuyucuyu daha fazla memnun eden içerikler oluşturabiliriz.