Stripe’ın kurucu ortağı John Collison yaptığı açıklamada, Stripe’in gelecekte bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimini kabul etmeyi reddetmediğini söyledi. Şirket, fiyat oynaklığı ve günlük işlemlerde verimlilik eksikliğini gerekçe göstererek 2018’de Bitcoin ödemeleri için desteği sona erdirmişti.

100 milyar dolara yakın bir değerlemeye sahip olan ve aylık 4 milyon kişiye yakın aktif kullanıcıya hizmet veren Stripe’ın tekrar kripto para desteği sunup sunmayacağı sorulduğunda şirketin kurucularından Collison, “Henüz bunu yapmıyoruz ama bence bu hizmeti sunmamız mantıksız değil” dedi.

Stripe’dan Bitcoin’e yeşil ışık

Fintech Abu Dhabi Festivali etkinliğinde CNBC tarafından yönetilen bir panelde konuşan milyarder isim “Stripe’de yaptığımız şeyle o kadar alakalı olmayan” bazı yönleri var ancak kripto, birçok farklı insan için çok farklı şeyler ifade ediyor. Kripto para birimlerini daha iyi hale getirmek ve özellikle bir ödeme yöntemi olarak ölçeklenebilir ve kabul edilebilir maliyet yapmak amacıyla son zamanlarda birçok gelişme oldu.” diyerek ödeme şirketinin yakın dönemde kripto ödemeleri konusunda adım atacaklarına dair yeşil ışık yakmış oldu.

Collison, dijital varlıklarda, dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum’a rakip olan Solana da dahil olmak üzere, birçok projeyi yakından takip ettiğini söylerken Bitcoin’deki Lightning Network gibi işlemleri hızlandıran ve bunları daha düşük bir maliyetle işleyen inovatif gelişmelerin önemli olduğunu söyledi.

2009 yılında kurulan Stripe, kısa sürede ABD’deki en büyük özel fintech şirketi haline geldi. Şirket en son 100 milyar dolara yakın bir piyasa değerine sahipti ve Baillie Gifford, Sequoia Capital ve Andreessen Horowitz gibi yatırımcılara sahip. Google, Amazon ve Uber gibi şirketler için ödeme hizmeti sağlayan şirket, son zamanlarda krediler ve vergi yönetimi de dahil olmak üzere finans alanında da farklı girişimlere yelken açmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Facebook'un kripto parası Haziran ayında duyurulacak
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.