Dünya üzerinde 330 milyon kullanıcıya sahip ünlü ödeme sistemi PayPal’ın, kripto para alım satımı hizmeti sunmayı planladığı ortaya çıktı.

PayPal’in yanısıra şirketin bir diğer iştiraki Venmo’nun da dahil olduğu girişimde kripto para alım satımın dışında kullanıcıların varlıklarını saklayabilecekleri bir cüzdan hizmeti de sunulacak. Hangi kripto paraların bu sisteme dahil edileceği henüz açıklanmazken, piyasada var olan en yüksek hacme sahip Bitcoin, Ethereum ve Ripple gibi kripto para birimlerinin sistemde yer alması bekleniyor.

PayPal CEO’sunun tek dijital varlığı Bitcoin

PayPal’ın kaynak için birden fazla borsa ile dirsek temasında olduğu belirtilirken bu konuda belirsizliğini koruyor. PayPal CEO’su Dan Schulman’ın Bitcoin’in Kasım ayında sahip olduğu tek kripto para birimi olduğunu açıkladığını belirtmek gerekiyor. Ödeme sisteminin bu hamlesini 2020 yılının üçüncü çeyreğinde hayata geçmesi beklenirken, bu Bitcoin’in bilinirliğini de oldukça arttıracağa benziyor.

PayPal’ın önemli bir rakibi olan Twitter CEO’su Jack Dorsey’in sahibi olduğu Cash App, yaklaşık dört ay boyunca test ettikten sonra Ocak 2018’de anında kripto para satın almasına ve satmasına izin vermişti. Bu gelişme göz önüne alındığında PayPal’in bu alanda biraz geç pozisyon aldığı söylenebilir.

Ünlü ödeme şirketi Elon Musk’ın kurucu ortağı olduğu PayPal’ın 2002 yılında eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık bir anlaşma karşılığında satın alınmasıyla birlikte yüzde 11,7’lik PayPal hissesi ona 165 milyon dolar kazandırmıştı.

Öte yandan PayPal’in Türkiye’deki faaliyetleri, BDDK lisansı alamaması sebebiyle durdurulmuş ve şirket, 6 Haziran 2016 itibariyle kullanıcılarının servis üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklarını bildirmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!